Thursday, June 13, 2024

Politikë

Flasin aleatët/ Partitë e vogla, drejt bashkimit me PD-në, ja si do të krijohet unioni i djathtë

Florenc DrizariReagojnë Nard Ndoka, Dashamir Shehi dhe Fatmir Mediu Krerët e partive të vogla, aleate me Partinë Demokratike, mbështesin idenë e krijimit të një unioni...

Takimi në QSUT/ Rama: Autonomi për spitalet, skema e ndryshimit të sistemit

Gëzim SaliuKreu i qeverisë: Borxhi 600 milionë dollarë, nga ku 22 milionë i përkasin vetëm QSUT-së. Do të lajmë të gjitha borxhet e sistemit...

Projektligji “Për masat kundër financimit të terrorizmit”/ Ndryshojnë rregullat, ministri i Jashtëm informon Kryeministrin dhe kreun e SHISH-it për terrorizmin

Florenc DrizariFatmir Xhafaj: Keqardhje për mungesën e opozitës, shpresoj të jenë në ditët në vijim Komisioni i Ligjeve miratoi projektligjin “Për masat kundër financimit të...

Emërimet e reja, Dritan Ylli te Inspektorati i Punës, Stojku kreu i ARSH

Vazhdojnë emërimet e reja.  Edmond Stojku është emëruar në postin e drejtorit të Autoritetit Shëndetësor Rajonal të Tiranës,  në vend të Liljana Ramasaços. Stojku,...

Ligji i Nëpunësit Civil/ Kreu i PD-së: Akti normativ i qeverisë s’lë vend për dialog, mazhoranca theu konsensusin

Gëzim SaliuBasha- Metës: Akti o votohet, o hidhet poshtë. Fjala e mirë ka vlerë vetëm nëse shoqërohet me vepra të mira“Opozita e vendosur të...

Emërimet e reja/ PD, Bylykbashi: Rama shpërbleu militantët e PS-së në KQZ

 Partia Demokratike ka akuzuar dje kryeministrin Rama se ka shpërblyer militantët e Partisë Socialiste në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve. Deputeti i Partisë Demokratike Oerd...

Taktika e mazhorancës/ Kur do heqin dorë ministrat nga mandatet e deputetit

Gëzim SaliuLigji i Nëpunësit Civil “detyron” mazhorancën të shtyjë nismën për dorëheqjen e ministrave nga mandati i deputetit Ministrat e kabinetit qeveritar nuk do të...

Konfindustria, qeverisë: Borxhi ka kosto shtesë, të shlyhen edhe interesat

Duke marrë shkas nga premtimi i kryeministrit Rama për shlyerjen e të gjitha detyrimeve ndaj biznesit, ky i fundit kërkon edhe pagesën e detyrimeve...

Vendimi i ardhshëm i qeverisë/ Rama: Ndalohet çdo ndërtim në Berat, Gjirokastër e Krujë

Gëzim SaliuBulevardi “Republika” në Berat, Kryeministri: Fillimi i një transformimi rrënjësor të vendit Brenda javës do të ndalohet me vendim qeverie çdo ndërtim i ri...

Vizita dyditore e kryediplomatit turk në Shqipëri / Takimi me Davutoglunë, Rama: Turqia, pikë referimi për zhvillimin ekonomik e social

Florenc DrizariMinistri i Jashtëm turk, Ahmet Davutoglu: Shqipëria do të ketë gjithmonë përkrahjen e Turqisë në rajon dhe në botë Kryeministri Edi Rama priti në...

Kryesore