Wednesday, June 12, 2024
Home Dosier

Dosier

Rrëfimi i rrallë Suzana Biçaku Maliqi/ “Fjalët ‘biografi e keqe’ ishin sikur ato shtëpitë e...

Më poshtë një fragment nga libri “Suzana Biçaku Maliqi: Gjineshtra në vullkanin e kuq”, botim i ISKK-së, me autor Denis Gilën, i konceptuar në...

Komanda e Kampit nr.4 Tepelenë/ Më përjashtim të financierit e guzhinierit, 29 veta ishin ushtarakë

Arkivist e studiuesi Kastriot Dervishi ka bërë publike një fakt pothuaj të panjohur në lidhje me të izoluarit në kampin famëkeq të Tepelenës. Ai...

Përgjimet në ’46/ Dokumenti i panjohur: Në katundin Mursi janë therur 18 derra, përgojimet...

Ndër praktikat më të zakonta të punës në Komitetin Qëndror të Partisë Komuniste, duke nisur nga vitet e para të regjimit e deri në...

Dosja me 251 faqe për Kinostudion “Shqipëria e re”/ Dokumenti i panjohur, si survejoi dhe...

 Autoriteti i Dosjeve ka publikuar dokumentin që tregon se si ish Kinostudio “Shqipëria e Re” u konsiderua objekt i rëndësisë së veçantë, duke u...

Dënuar në ‘45/ Si u survejua Haviz Ali Korça, nga ish Sigurimi i Shtetit deri...

I dënuar që në 1945 e deri sa vdiq, Hafiz Ali Korça u vu në survejim të Sigurimit të Shtetit deri pas të tetëdhjetave,...

Publikohet një studim i panjohur, dëshmia e rrallë: Dom Mark Gjani vdiq nga torturat...

Nga Dom Zef SimoniPublikohet një studim i panjohur i Dom Zef Simonit, me titull “Persekutimi i Kishës Katolike në Shqipni nga 1944 në 1990-ën”,...

E rrallë/ Autoriteti i Dosjeve zbulon artistët patronazhistë në diktaturë, cilët spiunonin

  Autoriteti i Dosjeve ka publikuar sot një dosje të rrallë që lidhet me “Objekt të rëndësisë së veccantë” për Teatrin e Operas dhe Baletit....

Dera e Ferrit  – Harta e Burgjeve

Dera e ferrit, dhe harta e burgjeve në qytetin tonë, janë nji pjesë e këtij mendimi që po nisi e shkruaj. Kte fund javë,...

Viti 1951/ Arratisja spektakolare e 16-vjeçarit nga Kampi i Tepelenës

Pas vdekjeve masive të fëmijëve në Kampin e Tepelenës, qeveria shqiptare kishte liruar nga internimi të gjithë fëmijët  që ishin nën moshën 10 vjeç...

Maj 1990 marrin fund vrasjet/ Si ndryshoi Kodi penal, kalimi i kufijve nuk ishte më...

Më 8 maj 1990, Presidiumi i Kuvendit Popullor miratoi ndryshimin në Kodin Penal, sipas të cilit kalimi i kufijve nuk përbënte më tradhti ndaj...

Te fundit