Friday, April 16, 2021
Home Kulturë

Kulturë

Hipnotizimi i ekranit/ Vdekja e Enverit “çmendi” kineastët

Në kohën që ishte drejtore Arkivit të Filmit, poetja Natasha Lako, boton një libër  me ese “Energjia filmike”, ku ka zbuluar për herë të...

Rrëfimi i Spaçit të Traboinëve: “Pashë do fytyra të kthyeme në kufoma, e të tjerë që dalloheshin jo nga veshja, por intelektualizma…”

E gjithë familja Traboini kaloi 120 vite burg politik në shtetin dictatorial të Enver Hoxhës. Gazeta “standard”, me të drejta autori, boton historinë e...

Mbi rrënoja del programi i kulturës/ Lulzim Basha: Do ringremë Teatrin dhe do të ndëshkohen shembësit

Sot u paraqit programi për Kulturën i Partisë Demokratike në sheshin e qëndresës së Teatrit. Aktorë e politikanë kanë improvizuar skenën ku janë deklaruar...

Dokumenti Sekret i Punëve të Brendshme në Shkodër: Si u hartua lista me 181 persona për t’i pushkatuar, me to edhe tre vëllezërit Traboini

E gjithë familja Traboini kaloi 120 vite burg politik në shtetin dictatorial të Enver Hoxhës. Gazeta “standard”, me të drejta autori, boton historinë e...

Budina: Kërkojmë nga SPAK sekuestrimin e truallit të Teatrit, deri tani nuk ka vepruar

Kur Aleanca për Mbrotjen e Teatrit ka depozituar në SPAK shtatë kallzime, duket se ende nuk është dhënë asnjë dritë jeshile nga kjo e...

Skandali me Planin e Ri të Menaxhimit të Butrintit/ Si i dha Rama këtë “dhuratë” të shtrenjtë dhe të pakërkuar një fondacioni të huaj

Me 16 tetor 2019, Kryetari i Bordit i AADF-së, Michael Granoff, i dorëzoi zyrtarisht autoriteteve shqiptare Planin e ri të Menaxhimit të Integruar (2020-2030)...

Dhjetor 1956/ Rrëfimi i rrallë i Traboinëve: Si u arratis Gaci, djali i guximshëm 15 vjeçar që nuk duroi regjimin

E gjithë familja Traboini kaloi 120 vite burg politik në shtetin dictatorial të Enver Hoxhës. Gazeta “standard”, me të drejta autori, boton historinë e...

  Trashëgimia me PPP/ Skandalet e qeverisë me ligjin, si do t’u kalonin monumentet fondacioneve private, të huaja

Dhënia e parqeve dhe monumenteve me koncension, me PPP është kundërshtuar nga specialistët e monumenteve, duke e parë si një mundësi jo e mirë,...

Rrëfimi i rrallë nga kampi i Maliqit/ Ish i burgosuri: I dërgonte sigurimi, kriminelët na rrihnin me shkop me gozhdë në fund…  

Rrëfime nga vëllimi i dytë të botimit të Institutit të Studimit të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit, “Zërat e kujtesës”, me cikël intervistash, shënimesh...

Kujt i intereson shkatërrimi i trashëgimisë në Tiranë, dhe gjithë vendin?!

Mandati që po lë Rilindja ka një bilanc skandalesh të paprecendentë në këta 30 vjet demokraci. Sistemi politik i ndërtuar nga Rama dhe Veliaj,...

Skandal, e projektoi Maks Velo/ Qeveria gati vendimin edhe për shembjen e 7 katëshit të famshëm të bashkisë

Duket se këtë mandat qeveria Rama nuk do ta lëshojë, duke u mbështetur edhe nga Veliaj, pa lënë histori skandalesh të një natyre të...

Ali Pashë Tepelena midis historisë dhe legjendës

Prof.dr. Petrika Thëngjilli në një vështrim të thelluar multidimensional të figurës së famshme të Ali Pashë Tepelenës, rolit të tij në krijimin e Pashallëkut...

SHOWBIZ