Saturday, March 2, 2024

Politikë

Të martën zgjidhen anëtarët e rinj Të PD

Gazmend Bardhi dhe Agron Gjekmarkaj pritet të jenë nënkryetarët e rinj të partisë Demokratike të Rithemelimit. Procesi i zgjedhjes së drejtuesve të partisë pritet të...

Zelenskin, pa gjuhë diplomatike, e përdorën!

Nga Luçiano Boçi ZELENSKIN, PA GJUHË DIPLOMATIKE, E PËRDORËN! Zelensky erdhi, pa, por nuk fitoi gjë. Shkurt e morën, e sollën, i ngjitën një deklartë “mbështetje”...

Ndodh edhe kjo! Veliaj pasi bëri korsitë e biçikletave, tani bën tender 360 mijë euro për projektin

Çuditë në Tiranë s’kanë të sosur. Normalisht, nëse çdokush jeton dhe punon në kryeqytet, e ka parë përditë kaosin. Në pallate, rrugë, shkolla, kopështe....

SHBA dënon me 660 mln dollarë mikun e Edi Ramës, që u përfshi tek ARMO dhe inceneratori

Gunvor Group Ltd., një nga tregtarët kryesorë të naftës në botë ra dakord të paguajë më shumë se 660 milionë dollarë për të zgjidhur...

Shtohet importi i barnave nga Turqia, Vasili ngre shqetësimin: Rritet konsumi i ilaçeve jo cilësore

Duke komentuar mbi një raport për uljen e rimbursimit të barnave nga qeveria, nënkryetari i Partisë së Lirisë, Petrit Vasili, shkruan se është rritur...

Meta: Rilindja ka mbifryrë administratën, Shqipëria nuk ka më nevojë për patronazhistë por për punësim

Shqipëria është një nga vendet që shpenzon më shumë për pagat në administratën shtetërore krahasuar me vendet e rajonit. Kur flasim për pagat, nuk kemi...

Teliti: Qeveria mblodhi 700 mln euro më shumë taksa në 2023, të ardhura që u shtuan nga rritja e çmimeve dhe e taksave 

DEKLARATË E KËSHILLTARIT PËR ÇËSHTJET EKONOMIKE NË PD, DORIAN TELITI: Të dashur qytetarë! Jam këtu për të bërë transparencë mbi çfarë na ka kushtuar jetesa gjatë...

RAPORTI/ Komiteti i Helsinkit: Në zgjedhjet lokale të 14 Majit influencoi korrupsioni dhe krimì

Komiteti Shqiptar i Helsinkit, ka publikuar raportin përfundimtar të monitorimit të zgjedhjeve lokale, 14 Maj 2023. KShH ka publikuar një sondazh që reflekton të dhënat...

Energjia elektrike/ Mbi 110 milion euro humbje në vit, konsumi i biznesit bie

Gjatë vitit 2023, pavarësisht rritjes ekonomike të supozuar, konsumi energjetik i vendit pësoi një rënie të lehtë ndërsa humbjet vijuan të qëndrojnë në nivelin...

Porosia e Erdogan/ “Gylenistë nuk ju duam” protestë para Komunitetit Mysliman në Tiranë

Këtë të shtunë po zhvillon zgjedhjet për kreun e Komunitetit Mysliman të Shqipërisë. Votimi po mbahet në ambientet e Medresesë së Tiranës.   Ndërsa kandidatë janë...

Kryesore