Saturday, April 17, 2021

Ekonomi

PD marrëveshje me Sindikatat e Pavarura. Rritja e pagave dhe kushtet më të mira të punës, pikat kryesore të marrëveshjes. Edi Paloka: Edhe socialistët...

Partia Demokratike e Shqipërisë dhe Bashkimi i Sindikatave të Pavarura Shqiptare kanë firmosur sot marrëveshjen për zgjidhje e dosa problemeve kyçe të punëtorëve nga...

Vetëm 10 ditë para zgjedhjeve, Rama jep 293 milion lekë për stadiumin e Kukësit

Në mbledhjen e djeshme të qeverisë Këshilli i Ministrave ka miratuar fondin për financimin e stadiumit të Kukësit “Zeqir Ymeri”. Qeveria shqiptare ka vendosur...

SHBA: Kemi investuar 1.5 miliardë € në Shqipëri, ju mbështesim fuqimisht

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë, Yuri Kim shprehet se SHBA mbështesin fuqimisht përpjekjet për përmirësimin e qeverisjes dhe konkurrencës në Shqipëri. Kim thekson se BERZH...

“Kontrata marramendëse”, Gazetari: Po firmosen tendera pa garë për disa rrugë të vendit

Gazetari i ekonomisë Klodian Tomorri i ftuar në studion e lajmeve të MCN TV, Tomorri tregoi se ditët e fundit kompanisë Salillari i është...

Pano Soko, shqiptarëve: Ziheni me komshiun për 2-mijë lekshin e shkallëve, por jeni gati të paguani për 110 mln eurot e Bechetit që na...

Përmes një video, ekonomisti Pano Soko ka folur thjehst dhe qartë mbi temën e humbjes së gjyqit ndërkombëtar nga ana e Shqipërisë me biznesmenin...

FMN: Ekonomia globale parashikohet të rritet 6%

Shpërndarja e vaksinave kundër koronavirusit dhe ndihmat masive qeveritare do të përshpejtojnë rritjen e ekonomisë globale në një nivel rekord këtë vit, një ripërtëritje...

“Gjoba Becchetti”/ Malaj: Duhet të veprojë ligji për ata që e dëmtojnë me 114 mln € taksapaguesin shqiptar

Ish-ministri i Financave Arben Malaj u shpreh se për shkak të veprimeve të marra pa përgjegjshmëri, taksapaguesit shqiptarë duhet të paguajnë rreth 114 milionë...

Ekonomia humbi 560 milionë euro nga pandemia; Grafiku, si e “shpëtoi” rritjen, pastrimi i parave

Në vitin më të keq, që pas 1997-s, ekonomia ka humbur rreth 71 miliardë lekë, (560 milionë euro), si rrjedhojë e pandemisë që ktheu...

PD nxjerr aplikacionin: Llogaritetni vetë sa kurseni me taksën e sheshtë

Partia Demokratike ka nxjerrë në përdorim një aplikacion, si pjesë e programit të ekonimisë së PD, për të treguar transparencë me qytetarët. Ky program lejon...

KESH e Benet Beci 1.3 miliardë lekë tendera në 1 vit, shumica pa garë

Korporata Elektroenergjitike Shqiptare e drejtuar nga Benet Beci, vetëm gjatë vitit 2020 ka prokuruar 1.3 miliardë lekë të reja në 31 tendera, shumica e...

Kryesore