Thursday, June 13, 2024

Politikë

Takimi me kryepolicët/ Mesazhi i Kryeministrit, Rama: Dua rezultate të prekshme, reformë të thellë në polici

Gëzim Saliu Struktura e re e policisë, nga 811 oficerë të lartë do të mbeten vetëm 255 Në një takim në selinë e Kryeministrisë me shefat...

Propozimi i LSI-së / Zgjidhja për ligjin e nëpunësit civil, takim kokë më kokë Rama-Basha

Gëzim SaliuKreu i grupit parlamentar LSI-së, Vasili: Takimi, demonstrim i pjekurisë politike dhe mesazh i mirëpritur nga partnerët evropianëZgjidhja e debatit politik për ligjin...

DEBATE NË KLD/ Korrupsioni në Drejtësi, Naço: Të rivlerësohen gjyqtarët. Nishani: Mos hidhni baltë ndaj të gjithëve

Florenc Drizari Ministri i Drejtësisë: Sipas raportit të BE-së, gjykatat në Shqipëri janë të korruptuarPresidenti: Nuk është korrekte dhe jo në shërbim të reformave padrejtësisht...

Gratë e besuara të Ramës

Pesë gra ministre në qeverinë e Edi Ramës dhe të tjera në poste kyçe për ekonominë e vendit në debatet e fundit kanë pushtuar...

Pas kërkesës së Kryeministrit për konsensus reagoi kreu i PD-së Basha, Ramës: Tërhiq aktin normativ dhe drejtoju procedurave normale

Kreu i PD-së: S’mund të ketë mirëkuptim për aktin antikushtetues që prishi konsensusinPrononcimi për media i kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha në selinë...

Shtyhet miratimi i aktit normativ në Kuvendin e Shqipërisë/ Rama: Kërkojmë konsensusin e opozitës për aktin normativ, i kemi votat për ta miratuar

Florenc Drizari Rama: Qasja e Metës për aktin normativ bëri që vendimi të shtyhet për t’i hapur rrugën konsensusit me opozitën Kryeministri Edi Rama kërkoi dje...

Raporti final për 23 qershorin / OSBE-ODIHR: Zgjedhjet konkurruese, mosbesimi mes partive njollosi procesin

Gëzim Saliu“Nuk u respektuan kuota gjinor, financimet në fushatë pa transparencë. KQZ e cunguar me 3 anëtarë” OSBE/ODIHR publikon raportin përfundimtar për zgjedhjet e përgjithshme...

KLSH: Për Buxhetin e vitit 2012 qeveria ka zbatuar ligjin dhe Kushtetuta, borxhi publik të kufizohet me ligj

Florenc Drizari Publikohet raporti i Kontrollit të Lartë të Shtetit për Buxhetin e vitit të kaluarMenaxhimi i sistemit buxhetor në Republikën e Shqipërisë të bëhet...

Nëpunësi civil/ Sot në Kuvend, mazhoranca në provën e 84 votave

 Florenc DrizariMazhoranca pritet të përballet sot me provën e parë të 84 votave në Kuvendin e Shqipërisë. Pas zgjedhjeve të 23 qershorit aleanca e...

Kryediplomatja italiane/ Bonino: Shqipëria ka shumë mundësi të marrë statusin në dhjetor, s’ka rrezik për TAP-in

Gëzim Saliu Kryediplomatja italiane: Shpresoj që me Presidencën tonë të BE-së të mbështesim vendin tuaj drejt anëtarësimitRama me Boninon: Zgjerim të bashkëpunimit në kuadër të...

Kryesore