Studiuesit: Ka shenja jete në retë acide të Venusit

0
184

Astronomët njoftuan sot se kanë identifikuar molekula të rralla në retë e Venusit, që japin prova për shenja jete në fqinjën më të afërt planetare të Tokës.

“Retë e Venusit përmbajnë fosfinë në një përqendrim prej rreth 20 molekulash në çdo një miliard”, vlerësuan studiuesit nga Britania e Madhe, Japonia dhe SHBA-ja.

“Llogaritjet duket se veçojnë fosfinë që prodhohet nga procese jobiologjike, të tilla si shpërthime vullkanike, stuhi, rrezet e diellit ose pluhuri”, thanë ata, duke i botuar gjetjet e tyre në revistën “Nature Astronomy”.

Astronomët kanë spekuluar prej kohësh se retë e Venusit mund të përmbajnë mikrobe të afta të tolerojnë aciditetin e skajshëm.

Sipas studiuesve, zbulimi i fosfinës, i formuar nga hidrogjeni dhe fosfori, mund të tregojë praninë e një jete jashtëtokësore ajrore.

Web Agency, Digital Agency, Web Development Agency

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here