Liga e Europës/ Skënderbeu vulos fitoren në turin e dytë kualifikues (VIDEO)

0
253

Skënderbeu luan sot në Korçë ndeshjen e kthimit në turin e dytë kualifikues të Ligës së Europës përballë kazakëve të Kairat Almatit. Pas barazimit 1-1 në takimin e parë në transfertë dhe sidomos falë lojës bindëse të zhvilluar në fushë, entuziazmi dhe pritshmëria për një kualifikim të bardhekuqve është në nivele të larta.

Trajneri Ilir Daja ka vendosur të mos bëjë asnjë ndryshim në formacionin titullar duke hedhur në fushë të njëjtët lojtarë me të cilët e nisi ndeshjen edhe në Kazakistan një javë më parë.

skenderbeu kairat1

I pranishëm në stadiumin e Korçës është edhe trajneri i ri i kombëtares shqiptare, Kristian Panuçi, i cili po e ndjek ndeshjen nën shoqërinë e pjesëtarit shqiptar të stafit të tij, Ervin Bulku.

panuci bulku

Komenti minutë pas minute

59′ Elek ndëshkohet me karton të verdhë pas një ndërhyrjeje të gabuar.

skenderbeu

50′ GOOOOOL!!!! Skënderbeu kalon në avantazh. Lilaj i rrëmben topin mbrojtjes së Kairatit brenda zonës dhe pasi del përballë portierit, gjuan nga një pozicion jo i lehtë për të shënuar dhe gjen rrjetën.

46′ Skënderbeu kryen zëvendësimin e parë. Largohet Xhejms i dëmtuar, në fushë Plaku.

46′ Fillon pjesa e dytë. Kairati luan topin e parë.

45+1′ Përfundon pjesa e parë.

38′ Kalojnë pa raste të rrezikshme këto minuta, por Kairati duket që po fiton terren në fushë ndaj Skënderbeut.

28′ Sabien Lilaj ndëshkohet me karton të verdhë pas një ndërhyrjeje të gabuar.

20′ Islamkhan tenton me një goditje nga larg, por topi shkon jashtë pa rrezikuar aspak portën e Shehit.

16′ Radas ekzekuton një goditje dënimi duke tentuar një krosim të ulët në zonë, por topi nuk arrin të devijohet nga askush dhe shkon jashtë shumë pranë shtyllës.

14′ Jashanica tenton me një goditje me kokë brenda zonës, por topi shkon jashtë.

9′ Osmani tenton me një goditje të rrezikshme nga jashtë zonës, por topi shkon jashtë pak mbi traun e portës.

4′ Xhejms tenton me një goditje të rrezikshme diagonale nga hyrja e zonës, por topi grushtohet nga portieri i Kairatit dhe devijohet në goditje këndi.

2′ Nimaga tenton me një goditje të rrezikshme brenda zonës, por topi kontrollohet nga portieri i Kairatit.

1′ Fillon ndeshja. Skënderbeu luan topin e parë.

LIVE | SKËNDERBEU – KAIRAT ALMATI  1-0 (1-1)
Lilaj 50′

Skënderbeu: Shehi, Vangjeli, Radas, Jashanica, Mici, Taku, Lilaj, Osmani, Nimaga, Latifi, Xhejms (Plaku 46′)
Trajner: Ilir Daja

Kairat Almati: Pokatilov, Akhmetov, Arzo, Bateu, Sujumbajev, Kuat, Elek, Isael, Islamkhan, Arshavin, Guhu
Trajner: Kakhaber Tshadadze

Gjyqtar: Jens Mae (Danimarkë)

KV: Lilaj 28′ / Elek 59′