I mbijetuari i kancerit bëhet personi i parë me fytyrë të printuar 3D (Foto/Video)

0
941

Një pacient i cili ishte prekur nga tumori në fytyrë, pas operacionit për largimin e tij, kishte mbetur me një zgavër të madhe në fytyrë.

Syri, një pjesë e hundës dhe një pjesë e mollëzës i mungonin  Carlito Conceiçaos, 54 vjeqar, i cili iu kishte nënshtruar operacionit në vitin 2008.

Por disa shkencëtarë në Brazil kanë arritur t’i ndërtojnë një protezë silikoni duke e përdorur një aplikacion telefoni të quajtur Autodesk 123D Catch.

Pacienti kishte përdorur një protezë plastike për tetë vjet me radhë, e cila shpesh i kishte rënë nga fytyra duke e bërë atë të ndihet shumë keq.

Ai kishte thënë se kishte rënë në depresion dhe se nuk mundte ta shihte veten në pasqyrë pas operacionit, por tashmë falë kësaj proteze 3D atij i është kthyer vetëbesimi.

Mjeku  Rodrigo Salazar udhëheqës i këtij eksperimenti kishte thënë se përdorimi i aplikacionit të telefonit kishte kursyer mijëra dollarë, dhe duke marrë parasysh kushtet ekonomike ky është një zbulim që do t’u hyj në punë shumë pacientëve.

1 2

5

3

Web Agency, Digital Agency, Web Development Agency

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here