Thursday, April 22, 2021
Home Shëndet & estetikë

Shëndet & estetikë

Rastet e pazakonta të mpiksjes së gjakut në tru/ VOA: Ka paqartësi për vaksinën...

Grupi këshillues i Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) vendosi të shtyjë të mërkurën një votim lidhur me vaksinën që lufton koronavirusin...

Diabet pas infektimit me covid, mjeku Toti: E paqartë nëse shfaqet prej virusit apo...

Të sëmurët nga diabeti janë një nga kategoritë më të rrezikuara nga koronavirusi,  por së fundi është vërejtur se diabeti ëshët shfaqur për herë...

Arsyet pse ju shfaqen akne në fytyrë, ja si ti eleminoni

Te kesh akne nuk është fatale, por sigurisht ato lene shenja ne lekuren tuaj.Poret e lëkurës (sone) lidhen me gjëndra yndyrore/vajore që gjenden nën...

Ekspertët: Gratë nën 40 vjeç përjetojnë më shumë efekte anësore pas vaksinës COVID

Gratë dhe njerëzit nën 40 vjeç kanë më shumë të ngjarë të përjetojnë efekte anësore nga vaksinat COVID-19, tha Dr. William Schaffner, një ekspert...

Mpiksja e rrallë e gjakut nga vaksina, ja çfarë duhet të dini

Janë duke u zhvilluar hetime nëse rastet e një lloji të rrallë të mpiksjes së gjakut janë të lidhura me vaksinën e koronavirusit Oxford-AstraZeneca. Lidhja...

Alimehmeti: Kush ka kaluar një koronavirus të mëparshëm e përballon më mirë Covid-19

Epidemiologu, Ilir Alimehmeti i ftuar në “ABC” foli për situatën epidemiologjike në vend si edhe procesin e vaksinimit. Gjatë bisedës në studio me gazetaren Juli...

Studimet: Të vaksinuarit mbrojnë njerëzit e pavaksinuar nga Covid-19

Shkalla e infektimit në Izrael ka rënë ndjeshëm javët e fundit. Kjo nuk është për t’u habitur, sepse është provuar se një person që...

Shenjat e paradiabetit dhe problemet që shkaktohen te shëndeti i veshkave

Paradiabeti është një gjendje tranzitore nga ku trupi kalon plotësisht në sëmundjen e diabetit. Para shfaqjes së kësaj sëmundje njerëzit zakonisht preken nga paradiabeti. Ky është...

Shëndet!/ Ja cilat janë alergjitë më të zakonshme të pranverës dhe si t’i parandalojmë...

Alergjitë më të zakonshme të pranverës janë: Reaksionet alergjike: Simptomat që zakonisht shkakton janë rrjedhja e hundëve, teshtitja, kruajtja dhe bllokimi i hundës dhe rrjedhimisht dhimbja...

A duhet shqetësuar nëse cikli zgjat me pak se zakonisht?

Kur të vijnë periodat, duket sikur nuk do të ikin kurrë. Prandaj kur ato zgjasin më pak se normalisht, mund të duket si një...

Te fundit