Afera McGonigal/ Mediat në SHBA: Ja mesazhi i fortë që FBI i ka dërguar Ramës

0
217

Gazeta e kryeqytetit amerikan, Washington Examiner, rikthen edhe njëherë në vëmendje çështjen e McGonigal dhe aferën e tij me Edi Ramën.

Gazetari John Schindler shkruan se administrata e Biden dhe Soros po mbështesin e regjimit të Ramës, por edhe në Uashington kanë nisur të lodhen me Ramën.

“Rama vazhdon të ketë mbështetjen e administratës Biden, e cila mund të jetë e lidhur me mbështetjen e fuqishme të Sorosit. Rasti i turpshëm i ish-zyrtarit të lartë të FBI-së, Charles McGonigal, i cili u padit nga federalët në fillim të fundit, duke përfshirë marrëveshjet e dyshuara të dyshimta në Shqipëri së bashku me Ramën, dukej gati për të ekspozuar disa nga marrëveshjet e ndyra në prapavijë mes Tiranës dhe Uashingtonit. Megjithatë, pas një zhurme të madhe mediatike në fund të dimrit, çështja McGonigal është zbehur nga sytë e publikut.

Persona të brendshëm në Uashington vlerësojnë se Departamenti i Drejtësisë nuk po nxiton të sjellë McGonigal në gjyq pasi ajo sallë gjyqi do të dëgjonte zbulime shpërthyese të korrupsionit të FBI-së, të cilat mund të shtrihen përtej vetë McGonigal. Duke e ditur këtë, njeriu i turpëruar i qeverisë dhe avokatët e tij, po nxitojnë të arrijnë një marrëveshje për pranimin e fajësisë. Të dyja palët po përpiqen të fitojnë kohë.

Për më tepër, persona të brendshëm nga komuniteti i inteligjencës më thonë se administrata e Biden nuk dëshiron më shumë lajme të këqija në lidhje me miqtë e saj shqiptarë. Në shumë raste, inteligjenca amerikane ka prodhuar informacion të detajuar të klasifikuar në lidhje me narko-trafikun me bazë në Shqipëri në të gjithë botën, nga Amerika e Jugut në Afrikën Perëndimore, plus në të gjithë Europën. Nëse blini lëndë narkotike të paligjshme në pjesën më të madhe të Europës, ato kanë ardhur përmes duarve të mafiozëve shqiptarë,” shkruan gazetari.

“A do ndryshojnë gjërat? Epo, disa zyrtarë të lartë në Uashington janë lodhur nga metodat korruptive dhe antidemokratike të Ramës. Kjo duket se po ndodh me lëvizje të ngadalta, në mënyrë diskrete, pas dyerve të mbyllura. Megjithatë, të brendshëm të inteligjencës më thonë se FBI e ka informuar Ramën se, aventurat kriminale që ai ka kryer me ndihmën e McGonigal, nuk janë më të pranueshme për Shtetet e Bashkuara. “Pastrohu ose dil jashtë,” ishte mesazhi i raportuar i FBI-së i drejtuar Tiranës,” thekson ai.

Web Agency, Digital Agency, Web Development Agency

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here