Vendosin penalltitë, Portugalia shkon në gjysëmfinale

0
139

Portugalia është skuadra e parë gjysmëfinaliste e kampionatit Europian. Janë dashur goditjet e penalltive që portugezët të kalojnë për fazën tjetër.

Gjatë 90-të minutave ndeshja u mbyll në barazim 1-1, ku ishte skuadra polake e cila kaloi në avantazh që në minutën e dytë me anë të Robert Levandovskit.

Ndërkohë që në minutën e 32-të talenti Renato Sançez barazoi shifrat. Ndërkohë që në gjuajtjen e 11 metërshave, portugezët janë treguar më të saktë duke shënuar të 5-ta gjuajtjet, ndërsa nga skuadra polake gaboi lojatari i Borusais së Dortmundit Blaçikovski.

Nuk kanë qenë të mjaftueshme edhe dy pjesë shtesë nga 15 minuta për t’u ditur emri i skuadrës së parë që do të kualifikohet në gjysmëfinale të Euro 2016.

Kështu fatin e ndeshjes Poloni-Portugali që për 120 minuta qe e barabartë, do ta përcaktojnë gjuajtjet nga 11 metërshi. Rezultati nga ndeshja e hapur ka qenë 1:1, ku për polakët shënoi herët Lewandowski kurse për portugezët, Sanches.