Femra, kujdes nga macet!

0
58

images (4)

 

 

Disa shkencetare daneze kane zbuluar se virusi i Toxoplasmosis, qe merret permes kontaktit me jashteqitjen e maceve, mund t’i shtyje femrat drejt vetevrasjes.

Studimi ka perfshire me shume se 45 mije femra ne Danimarke, duke zbuluar se ato qe ishin prekur nga ky virus kishin 1.5% me shume probabilitet per te kryer vetevrasje.

Infeksioni, qe fshihet ne qelizat e trurit dhe ne muskuj pa dhene shpesh ndonje simptome te veçante, shkakton semundje mendore dhe çrregullime te sjelljes.

Nderkaq grate shtatzena mund ta transmetojne virusin direkt te femijet e tyre, qe nga ana tjeter nuk arrijne te prodhojne antitrupa deri ne muajin e trete te jetes.

Por si mund te “qendroni larg” ketij virusi?

Paraziti jeton ne zorret e maceve dhe menyra e vetme per t’u infektuar nga ai eshte prekja (edhe pse pa dashje) e jashteqitjeve te tyre. Ndaj, mjafton te qendroni sa me larg kutise se mbeturinave te maces dhe te lani mire duart pasi ta keni prekur kotelen tuaj. Nderkaq shume higjienike duhet te tregoheni edhe ne kuzhine.

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here