Monday, April 19, 2021
Home Kulinari

Kulinari

Me efekte të pabesueshme/ Ushqimet që duhet të konsumoni kur keni dhimbje të kokës

  Dhimbja e kokës, që paraqitet me simptoma të ndryshme dhe që përsëritet, kërkon mbi të gjitha një ushqim të zgjedhur: konsumimi i ushqimit të...

Ëmbëlsira që do t’ju shpëtojë gjatë gjithë verës, bëhet për 5 minuta

E diel, drekë, vapë. Me këto temperatura, asgjë nuk shijon përveçse një ëmbëlsirë e ftohtë, e ngrirë e mbushur me gjëra të mira. Nuk...

Fenomen i rrallë/ Ja çfarë po ndodh: Luleshtrydhe në Nëntor…

Të mbledhësh luleshtrydhe në këtë periudhë në lartësitë e maleve në Librazhd. Ky është një fenomen i rrallë. Sepse luleshtrydhet frutifikohen në muajin qershor në...

Ushqimet që duhen eleminuar për të shpetuar nga fryrja e barkut

Barku i fryrë dhe erërat e tepërta janë problem i zakonshëm që mund të shfaqen pas marrjes së tepërt të ushqimit dhe pijeve. Të ulurit...

Projekti për Teatrin Kombëtar/ Jul Deda: Heshtje, ai është i gjatë dhe na fut...

Aktori i njohur Julian Deda përmes një komenti në rrjetet sociale ka ironizuar qëndrimin e mbajtur nga aktorët dhe artistët pas prezantimit të projektit...

Sanduiç me Salcë pesto dhe Vezë

Një gatim i shpejtë dhe i shijshëm sidomos për mëngjeset e shpejta. Shumë i shijshëm dhe për fëmijët të cilët do t’i hanin me...

Kujdes! Mos e gatuani më në këtë mënyrë orizin, rrezikoni …

Mënyra e gabuar e të gatuarit po vë në rrezik shëndetin e atyre që e konsumojnë këtë produkt. Ja pse ndodh kjo gjë! Orizi...

Nuk ka drekë më të shëndetshme se mishi i peshkut!

Dhe kur është i marinuar kështu, atëherë patjetër do t’ju shkojë lëngu gojës!   Përbërësit: ▪ 1 kg mish peshku sipas shijes, ▪ kripë, ▪ piper, ▪ vaj, ▪ zhumbricë, ▪ fletë...

Ja çfarë të gatuajmë sot, supë verore me domate dhe gjizë për 4 persona

Vera kërkon pjata të lehta e të vakëta. E dimë që nuk mund të kaloni shumë kohë pranë sobës, ndaj këtë periudhë Living ju...

Llumi i kafes bën çudira!

Nëse kënaqeni duke pirë kafe turke, mos e hidhni llumin e kafes e cila mbetet në fund të filxhanit, por përdoreni për disa gjëra...

Te fundit