Saturday, July 20, 2024
Home Bota Page 2282

Bota

The Indipedent Ismail Kadare përballë nobelistit Orhan Pamuk për çmimin britanik

Ismail Kadare për të dytën herë kandidat për çmimin britanik. Lista e shkurtër shpallet të enjten më 11 prill, ndërsa fituesit do të nderohet...

Vdes Hugo Chavez, zëvendësi i tij, një ish-shofer

Diosdado Cabello dhe Nicolas Maduro, dy emrat që pritet të zëvendësojnë ish-presidentin Venezuela ka shpallur shtatë ditë zie me rastin e vdekjes së Presidentit Hugo...

Rishikimi i realitetit të revolucioneve arabe

Edhe përballë mizorive të shumta, ne nuk do të duhej të humbnim shpresën në marrëveshjet e arritura diplomatike; mirëpo, në realitet, shanset po zbehen...

Vatikan, Papa Benedicti mban meshën e fundit

Nga sot Vatikani është praktikisht pa Papë. Është bërë e ditur se do të ketë një zëvendësim deri përpara Pashkëve katolikeMijëra persona janë mbledhur...

Të gjithë për “Oscar 2013”!

Nuk ka asnjë media amerikane e angleze që sektorin e tyre të filmit nuk e ka stërmbushur me parashikime për fituesit e çmimeve “Oscar”...

Hetime antiterror në Bullgari – Izraeli kërkon mbështetje kundër Hizbollahut

Gjurmët të çojnë në Liban, tek milicët Hizbollah. Kryeministri izraelit Netanjahu flet për një fushatë të terrorit global dhe kërkon bashkë me SHBA një...

Vjen armëpushimi mes Izraelit e Hamas

Izraeli dhe lëvizja Hamas që qeveris në Gaza kanë rënë dakord për armëpushimin që i jep fund një javë bombardime të avionëve izraelitë ku...

Te fundit