PAMJE nga vendi ku humbi jetën tragjikisht presidenti i Iranit, asnjë i mbijetuar

0
188

Mediat iraniane kanë konfirmuar vdekjen e presidentit të Iranit, Ebrahim Raisi, në moshën 63-vjeçare, dhe ministrit të Jashtëm Hossein Amir-Abdollahian pas rrëzimit të helikopterit ku ata udhëtonin në provincën malore të Azerbajxhanit Lindor.

Ndërkohë pamjet me dron tregojnë rrënojat e helikopterit të presidentit Raisi. Në videon e publikuar nga Gjysmëhëna e Kuqe, shihet bishti i helikopterit pranë një pjese toke të djegur në një kodër.

Ekipet e shpëtimit deklaruan se nga aksidenti nuk ka pasur asnjë të mbijetuar.

“Helikopteri i Presidentit Raisi u dogj plotësisht në aksident… për fat të keq, të gjithë pasagjerët dyshohet se kanë vdekur”, tha zyrtari.

Helikopteri me nëntë persona u përball me telashe në mjegull të dendur ndërsa kthehej nga një udhëtim në kufirin Iran-Azerbajxhan, thanë zyrtarët iranianë të dielën. Përplasja shkaktoi një operacion kërkim-shpëtimi prej disa orësh me ndihmën e Bashkimit Evropian dhe Turqisë, ndër të tjera, por ekuipazhet e emergjencës u penguan nga mjegulla dhe temperaturat në rënie.

Web Agency, Digital Agency, Web Development Agency

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here