100-vjetori i marëdhënieve SHBA-Shqipëri, Presidenti dekoron personalitetin e politikës së jashtme amerikane Daniel Serwer

0
963
Presidenti Meta ka dekoruar nje prej njohesve me te shkelqyer te Ballkanit dhe njekohesisht personalitet i politikes se jashtem te SHBA, Daniel Serwer.
“Në kuadër të 100-vjetorit të marrëdhënieve diplomatike me SHBA, pata kënaqësinë e veçantë të nderoja me Dekoratën e lartë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”, një nga personalitetet më të njohura të politikës së jashtme dhe njohësit më të mirë të Ballkanit në Uashington D.C, mikun e shquar të kombit shqiptar, Prof. Daniel Serwer.
Përherë mirënjohës për kontributin e tij të çmuar në promovimin dhe lartësimin e çështjes shqiptare në SHBA, për angazhimin shumë të rëndësishëm në forcimin e mëtejshëm të marrëdhënieve shqiptaro-amerikane, duke spikatur veçanërisht si një zë i fuqishëm në mbështetje të sovranitetit dhe integritetit territorial të Kosovës, në mbrojtje të lirive dhe të të drejtave të njeriut, sidomos në vitet e vështira nëpër të cilat ka kaluar kombi ynë.
Ndihmesa e vyer e Prof. Serwer në shërbim të konsolidimit të paqes dhe perspektivës euro-atlantike të Ballkanit Perëndimor, meriton gjithashtu falenderim të madh.”, theksoi Meta.
Prof. Daniel Serwer gjate marrjes se dekorates

Daniel P. Serwer është profesor i Praktikës së Menaxhimit të Konflikteve si dhe drejtor i Programeve të Menaxhimit të Konflikteve dhe Politikës së Jashtme Amerikane në Shkollën Johns Hopkins të Studimeve të Avancuara Ndërkombëtare.

Serwer është gjithashtu një studiues hulumtues në Institutin e Lindjes së Mesme në Uashington D.C. Serwer shërbeu si ministër-këshilltar në Departamentin e Shtetit të SHBA. Ai ishte zëvendës shef i misionit dhe i ngarkuar me punë në Ambasadën Amerikane në Romë nga viti 1990 në 1993 dhe nga 1994 në 1996, i dërguar special dhe koordinator për Bosnje dhe Hercegovinën.

Gjatë këtij postimi, Serwer ndërmjetësoi për t’i dhënë fund luftës së shkurtër kroato-boshnjake në 1994 dhe negocioi marrëveshjen e parë të arritur në bisedimet e paqes të Dejtonit të vitit 1995.

Midis 1998 dhe 2010 Serwer ishte nënkryetar në Institutin e Paqes të Shteteve të Bashkuara, duke shërbyer për të gjithë, përveç një viti të mandatit të tij si zëvendëspresident për operacionet e paqes dhe stabilitetit në USIP.

Gjatë asaj kohe ai drejtoi punën e USIP-it për ndërtimin e paqes në Irak, Afganistan, Sudan dhe Ballkan. Në USIP, Serwer u specializua në parandalimin e konflikteve ndëretnike dhe sektare.[1]

Ai ishte gjithashtu Drejtor Ekzekutiv i Grupit të Studimit të Irakut Hamilton/Baker.

Web Agency, Digital Agency, Web Development Agency

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here