Italia ofron deri në 28 mijë euro për ata që do të popullojnë këto fshatra

0
123

Rajoni i Kalabrisë planifikon të ofrojë deri në 28,000 € (33,000 dollarë) për një maksimum prej tre vjetësh për njerëzit që dëshirojnë të zhvendosen në fshatra të përgjumur me 2,000 banorë me shpresën e kthimit të viteve të rënies së popullsisë. Këto përfshijnë vendndodhje pranë detit, ose në malet, ose të dyja.

Në mënyrë që të marrin fondet, banorët e rinj duhet të angazhohen gjithashtu për të filluar një biznes të vogël, qoftë nga e para ose duke marrë oferta para-ekzistuese të profesionistëve të veçantë të kërkuar nga qytete.

Aplikantët duhet të marrin vendbanimin dhe  të jenë maksimumi 40 vjeç. Ata duhet të jenë të gatshëm të zhvendosen në Kalabri brenda 90 ditëve nga aplikimi i tyre i suksesshëm. Shpresohet se oferta do të tërheqë të rinj pro-aktivë dhe të etur për të punuar.

Gianluca Gallo, një këshilltar rajonal, i thotë CNN se të ardhurat mujore mund të jenë në kufijtë e 1,000 – 800 € për dy deri në tre vjet. Përndryshe, mund të ketë një financim të vetëm për të mbështetur fillimin e një aktiviteti të ri tregtar, qoftë B&B, restorant, bar, fermë rurale ose dyqan.

Ai thotë se kjo është një qasje më e shënjestruar për rijetëzimin e komuniteteve të vogla sesa shitja e shtëpive prej një euro që kanë dalë së fundmi në tituj të lajmeve.

Projekti “të ardhura aktive nga qëndrimi” dhe procesi i aplikimit pritet të nisë në internet në javët e ardhshme. Rajoni ka punuar për të për muaj me radhë dhe tashmë ka caktuar më shumë se 700,000 € për projektin.

Mbi 75% e qyteteve të Kalabrisë afërsisht 320 aktualisht kanë më pak se 5,000 banorë, duke çuar në frikën se disa komunitete mund të vdesin plotësisht brenda pak vitesh nëse nuk ndodh rigjenerimi.

Ndërsa udhëtimet globale rinisin dhe Italia mirëpret turistët e kthyer, vizita në rajon këtë verë mund të jetë një mënyrë e mirë për të marrë një ndjesi të jetës së fshatit Kalabrian. Ja një përmbledhje e vendeve ku mund të jetoni:

Civita

Në fillim edhe italishtfolësit mund të ndihen pak të humbur këtu. Vendasit flasin një dialekt sllav me tingëllim të çuditshëm të quajtur Arbereshe. Komuniteti u themelua në vitet 1400 nga shqiptarët që ikën nga perandoria turke.

I vendosur në një zonë shkëmbore brenda parkut të egër kombëtar Pollino, i banuar dikur nga banditë dhe të jashtëligjshëm, ky fshat i vogël me 1.000 njerëz është ajo e Kalabrisë “autentike”.

Gryka e lumit Raganello, kanioni më i madh i Italisë, është i mbushur me shkëmbinj në formë njeriu.

Një shteg gjarpri zbret te “ura e Djallit”. Traditat e vjetra, ritualet bizantine dhe ushqimet e veçanta jetojnë.

Shtëpitë e vjetra janë të lidhura nga rrugicat e ngushta rrethore të quajtura “rrudha” dhe kanë oxhakë me pamje të frikshme që besohet se mbajnë larg të keqen.

Samo dhe Precacore

Ju do të merrni tronditjen e të jetuarit në dy fshatra antike në të njëjtën kohë këtu. Samo u themelua nga grekët e lashtë që kërkonin strehë në kodrat, por jo shumë larg bregut, duke e kthyer fshatin në “portin” e tyre. Koha ndaloi.

Në mëngjes aroma e bukës së pjekur rishtas dhe djathit të freskët valëvitet mbi fshat ndërsa gratë largohen nga shtëpitë e tyre prej guri me bartëse shportash me ushqim në kokë, ashtu si në ditët e vjetra.

Pjesa më e mirë e Samos është fshati i tij motër-fantazmë i Precacore, që ngrihet mu përpara luginës. Nga piaza kryesore e Samos një rrugë e vogël me dredha largohet përpjetë për në lagjen e braktisur.

Vendasit u larguan pas një serie tërmetesh por sot Precacore është rikthyer nga varri dhe vjen në jetë gjatë verës. Alpinistë, turistë dhe pasardhës të ish familjeve dynden këtu për të admiruar rrënojat Greko-Bizantine.

Aieta

I themeluar në hirin e një vendbanimi grek, fshati shtrihet afër plazheve komode të Maratea dhe Praia a Mare. Është e vogël, por elegante. Banesat me çati me pllaka të kuqe janë grumbulluar në këmbët e një fortese madhështore me lozhë panoramike. Palazot e Rilindjes dhe portalet e lëmuara të gurit ofrojnë një paraqitje të shkurtër të Toskanës në Kalabri.

Shqiponjat dhe ujqërit banojnë në pyje. Rrugët e shëtitjes çojnë në fshatrat afër Papasidero, Laino Borgo dhe Laino castello.

Bova

Legjendat thonë se një mbretëreshë armene e ndërtoi këtë fshat në një kodër ku lopët kullotni, prandaj emri i cili dremit me termin “bagëti” në italisht (bue).

I njohur si “ballkoni natyror” i rajonit për pamjet magjepsëse të vijës bregdetare, ndodhet mu në majë të çizmes së Italisë afër Siçilisë, në zemër të “Kalabrisë Greke” e cila lulëzoi me kolonët nga Greqia e lashtë.

Pallate fisnike prej guri me portale të hollësishme janë vendosur poshtë rrënojave të një kështjelle Norman.

Duke shëtitur nëpër rrugicat e ngushta mund të dëgjoni akoma kërcitje të tezgjahut të vjetër. Tradita e endjes daton mijëvjeçarë, dhe bima unike e fshesës me fibra ende zgjidhet në majat e maleve aty pranë Aspromonte.

Qumështi i freskët i dhisë është në shitje çdo ditë. Festivalet etnike të muzikës, një festë bizantine e Pashkëve me dekorime frutash dhe një karnaval piktoresk janë ngjarjet kryesore.

Kakuri

Kjo kështjellë spektakolare në majë të kodrës, e ndërtuar si një pikë vrojtimi kundër sulmeve të piratëve, mbikëqyr një labirint rrugicash, shtëpi me gurë dhe piaza të vogla me hyrje private.

Përgjatë shekujve familje të fuqishme feudale sundonin mbi fshat, duke vrarë dhe helmuar njëra-tjetrën.

Pemët e ullirit pikojnë kodrat dhe prodhojnë një vaj ulliri ekstra të virgjër premium. Një pjesë e kalasë, që përmban mure të larta dhe një kullë lozhë që fshihet brenda një cisterne, është kthyer në një vendpushim elegant projektues.

Albidona

I vendosur në një lartësi prej 850 metrash, por me territor që shtrihet deri në det, ky komunitet gëzon një dru pishe të mbyllur dhe një plazh komod me një kullë Saracen.

Është afër kufirit me Basilicata dhe Puglia, duke e bërë atë një vend ideal për të vizituar të tre rajonet dhe për të marrë maksimumin nga parku kombëtar Pollino dhe bregdeti i ngrohtë me diell.

Me një udhëtim 10-minutësh me makinë, vendasit mund të hipin në tatëpjetë për të notuar ose përpjetë për një seancë freskuese të yogës ose udhëtimit.

Legjenda thotë se ajo u themelua nga një i verbër duke ikur nga djegia e Trojës. Rrënojat e një kështjelle që po shkatërrohet, kanë pamje nga qershia, bajamet dhe pemishtet e mollëve të egra. Terreni është bërë nga të njëjtat sende si ai i Detit Jon në Greqi.

Sant’Agata del Bianco

Një atmosferë rurale mbijeton në këtë koleksion të banesave të përulura fshatare ku mure të trasha guri të verdhë dhe dyer të gjelbërta të pikturuara i kthejnë turistët përsëri në të kaluarën.

I gjithë fshati dhe rrugicat e tij të ashpra me kalldrëm janë rimodeluar mjeshtërisht. Gjurma lokale “Palmenti Route” përfshin një rrjet pusesh të vjetra të prera në tokë shkëmbore dhe dikur të përdorura për të bërë verë. Që datojnë nga kohërat Greke dhe Bizantine, këto janë një pjesë e historisë në ajër të hapur. Pikturat shumëngjyrëshe të murit tregojnë vargje të poezive, fytyra të fëmijëve të qeshur dhe njerëzve që pinë në bar.

Atraksionet argëtuese përfshijnë muzeun e verës dhe muzeun e “gjërave të humbura” që i përkasin botës rurale.

San Donato di Ninea

Që nga fillimi i kolonizimit grek, ky fshat simpatik shtrihet në zonën më të thellë të parkut kombëtar Pollino të Kalabrisë. Është aq e largët dhe e zhytur në kodra sa që mezi dikush jashtë Kalabrisë e dinte që ekzistonte deri në vitet 1970.

Pamja nga lart në majat merr në dy detet e rajonit: Jon dhe Tirren. Ky vend i paprekur dhe i pacenuar është shtëpia e shumë kafshëve dhe bimëve të egra dhe konsiderohet si një nga rezervat kryesore të shkretëtirës në Itali.

Orkide rriten përgjatë shtigjeve malore duke u lëshuar në kasolle panoramike. Është një parajsë gështenje me panaire ushqimore të njohura.

Web Agency, Digital Agency, Web Development Agency

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here