VIDEO/ Grida Duma kujton revoltën e parë antikomuniste të Kavajës, publikon dokumentarin për shkëndijat e para të demokracisë

0
91

Më 26 mars të 1990, në stadiumin “Besa” të qytetit të Kavajës, aty ku po zhvillohej ndeshja mes ekipit kavajas dhe Partizanit, u ndezën shkëndijat e para të demokracisë.

Ishin pikërisht të rinjtë e qytetit të Kavajës, ata që do të nisnin thirrjet e para në stadium “Liri Demokraci”. Pas kësaj, djemtë e Kavajës u përleshën me forcat policore.

Dhjetëra arrestime u bënë asokohe. Por më 10 korrik, të po atij viti, do të vritej 21-vjeçari Josif Budo, i pari dëshmor anti-komunist në Shqipëri.

Në nderë të asaj kohe, Grida Duma, kandidate për deputete e Partisë Demokratike për Kavajën, ka realizuar një dokumentar, ku tregohet në pak minuta të gjitha ngjarjet e ndodhura në ’90-tën.

 

 

Postimi i plotë i Grida Dumës:

Në respekt të sakrificës dhe si amanet i të flijuarve, në 26 Mars i dedikojmë Kavajës një material filmik që sjell të jetësuar nisjen e protestës së parë…
Në respekt të sakrificës dhe si amanet i të flijuarve, në 26 Mars i dedikojmë Kavajës një material filmik që sjell të jetësuar nisjen e protestës së parë për liri në stadiumin e “Besës”.

 

 

Web Agency, Digital Agency, Web Development Agency

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here