Lëkundet Kreta, tërmet me magnitugë 5 të shkallës Rihter

0
117

Një tërmet i dytë me magnitudë 5 të shkallës Rihter tronditi Kretën në orën 7:11 të mëngjesit të sotëm i dyti brenda pak orësh.

Në mënyrë të veçantë, tërmeti u fokusua në të zonën e detit në mes të Kretës dhe Karpathos kishte një magnitudë prej 5.2 të shkallës Rihter.

Një tërmet me magnitudë 5.1 të shkallës Rihteri kishte paraprirë në mesnatën e së hënës në 3:30 me orën greke , e cila, sipas Institutit Gjeodinamik të Athinës kishte epiqendër 49 kilometra në verilindje të Sitia dhe thellësia fokale ishte matur në 21.3 kilometra.

Lëkundjet janë ndjerë në pjesën më të madhe të ishullit dhe kanë shqetësuar banorët.

Sipas “ekriti.gr”, tërmeti u ndje në Ierapetra, Sitia, Makry Gialos, Mochlos, Kritsa, Hersonissos dhe vende të tjera.

Për momentin nuk raportohet për dëmtime ose probleme të tjera

Web Agency, Digital Agency, Web Development Agency

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here