Le globe (1879)/ Kabineti qeveritar i Romës atij të Athinës: “Ruajtja e kombësisë shqiptare është thelbësore, prandaj hiqni dorë nga Janina!”

0
107

Nga: Aurenc Bebja

“Le Globe” ka botuar, të martën e 26 gushtit 1879, në ballinë, një shkrim në lidhje me qarkoren e kabinetit qeveritar të Romës për atë të Athinës dërguar asokohe Fuqive të Mëdha për çështjen shqiptare dhe atë të Janinës në veçanti, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Greqi

Nëpërmjet një shkrese të korrespondentit tonë special

Çështja shqiptare

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

 

Athinë, 25 gusht, ora 3 e 8 minuta e natës.

 Kabineti i Athinës u çudit nga një qarkore e qeverisë italiane dërguar kohëve të fundit Fuqive të Mëdha, e cila përmbante këtë deklaratë, që ruajtja e kombësisë shqiptare duhet të konsiderohet si thelbësore, jo vetëm nga këndvështrimi i Italisë, por edhe i Greqisë.

 Kabineti i Romës këshillon kabinetin e Athinës të heqë dorë nga çështja e Janinës për të qetësuar shqiptarët dhe për t’u demonstruar ndjenjat e saj më të mira duke thënë thjesht se Greqia është fuqia e tyre mbrojtëse.

 

https://www.darsiani.com/la-gazette/le-globe-1879-kabineti-qeveritar-i-romes-atij-te-athines-ruajtja-e-kombesise-shqiptare-eshte-thelbesore-prandaj-hiqni-dore-nga-janina/?fbclid=IwAR037IPxZAcL_gyVsVdO_4lfjn-bDgD_3F6KcaHO-lZlpg23bwrbbURK_ZE

Web Agency, Digital Agency, Web Development Agency

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here