L’intransigeant (1938) / Çifti Roosevelt priti në Shtëpinë e Bardhë princeshat e Shqipërisë

0
123

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 29 Prill 2020

 

“L’Intransigeant” ka botuar, të mërkurën e 16 marsit 1938, në faqen n°10, një shkrim në lidhje me pritjen e motrave të mbretit Zog asokohe në Shtëpinë e Bardhë nga çifti presidencial Roosevelt, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Princeshat e Shqipërisë vizitojnë Znj. dhe Z. Roosevelt

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Princeshat Maxhide, Myzejen dhe Ruhie, motrat e Mbretit të Shqipërisë, u pritën në Shtëpinë e Bardhë në Uashington, ku Z. dhe Znj. Roosevelt pinë një çaj (bënë një pritje) për nder të tyre.

Më sipër : tri princeshat duke u larguar nga stacioni i trenit, të shoqëruara nga policët përgjegjës për sigurinë e tyre.

 

https://www.darsiani.com/la-gazette/l-intransigeant-1938-cifti-roosevelt-priti-ne-shtepine-e-bardhe-princeshat-e-shqiperise/?fbclid=IwAR154bXmnT6JITlI50v6oeOkukAQqNq736X1dghSYsCwxsOkv7r4lhbFSXA

 

 

Web Agency, Digital Agency, Web Development Agency

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here