Papa Françesku në Greqi, mbështet refugjatët në përpjekjet për të arritur në Europë

0
208

Papa Françesku do të vizitojë ishullin grek të Lesbos, për të treguar mbështetje për refugjatët të cilët janë duke u përpjekur për të arritur në Evropën, raporton BBC.

Papa, i cili do të përcillet nga Patriarku ortodoks Bartolemeu, do të vizitojnë kampin i cili ka më shumë se 3,000 njerëz të cilët janë në pritje të kërkesave për azil ose deportimin në Turqi.

Lesbos ka qenë një pikë kyçe e hyrjes në Evropë për migrantët në vitin e kaluar.

Mijëra migrantë janë të mbërthyer në ishull, pasi marrëveshja e muajit të kaluar në mes të Evropës dhe Turqisë ishte për tu lehtësuar rrjedhjen e migrantëve në Evropë.

Papa Françesko dhe Patriarku Bartolomeu- do të vizitojë qendrën e paraburgimit në Moria.

Web Agency, Digital Agency, Web Development Agency

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here