Standard.al

Ish-presidenti vret veten, do të arrestohej për korrupsion…

0

Prokurorët thonë se Garcia mori ryshfete nga Odebreht në këmbim të një kontrate fitimprurëse të transportit publik në Lima. Garcia e mohon akuzën dhe pretendon se po përndiqej politikisht.

Ish-presidenti peruan, Alan Garcia, thuhet se ka qëlluar veten në kokë pasi policia arriti në shtëpinë e tij për ta arrestuar. Ish-presidenti u dërgua në spital dhe gjendja e tij aktualisht është e panjohur.

Ish udhëheqësi u fut në dhomën e tij të gjumit pasi pa oficerët e policisë që erdhën në derën e tij, sipas La Republica. Pas qëlloi veten në kokë, Garcia u dërgua në rajonin e traumës në spital.

Garcia, që ka shërbyer dy mandate si president i Perusë, është nën hetim për ryshfet. Ai është një nga 230 njerëz në të gjithë Amerikën Latine të cilët hetohen për korrupsion, i cili më shumë është i përqendruar në konglomeratin brazilian Odebrecht.

Ish-udhëheqësi kërkoi azil në Uruguaj nëntorin e kaluar, pasi një gjyqtar e lejoi atë të largohej nga Peruja për 18 muaj. Kërkesa për azil u mohua, dhe një gjykatës në Lima urdhëroi ndalimin e tij të martën.

Pesë ish-presidentët e fundit të Perusë kanë qenë të gjithë në burg ose janë nën hetim për korrupsion. Pasardhësi i Garcia s, Pedro Pablo Kuczynski, po hetohet gjithashtu për përfshirjen e tij të dyshuar në skandalin Odebrecht. Prokurorët tani po kërkojnë të zgjasin paraburgimin e Kuczynskit derisa ai të mund të dërgohet në gjyq.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.