Kush është Mohammad Mokhber, presidenti i ri i përkohshëm i Iranit ?

0
259

Lideri iranian, Ali Khamenei njoftoi se pas vdekjes së presidentit Ebrahim Raisi në një aksident me helikopter, sipas nenit përkatës të kushtetutës detyrën e Presidencës deri në zgjedhje do ta marrë zëvendëspresidenti i tij i parë, Mohammad Mokhber.

Në platformën e mediave X të Khameneit u publikua një mesazh ngushëllimi pas vdekjes së presidentit Raisi në një aksident me helikopter. Duke i shprehur mëshirë liderit, Khamenei shprehu ngushëllimet e tij për popullin iranian dhe njoftoi se ka shpallur 5 ditë zie të përgjithshme në vend.

“Sipas nenit 131 të Kushtetutës, Z. (Zëvendëspresidenti i Parë) Mokhber është kreu i pushtetit ekzekutiv dhe është përgjegjës për të bërë marrëveshjet e nevojshme me krerët e pushteteve legjislative dhe gjyqësore për të siguruar zgjedhjen e një presidenti të ri brenda 50 ditësh”, tha Khamenei.

Kush është Muhamed Mokhber?

Mohammad Mokhber ka lindur në vitin 1955 në qytetin Dezful të provincës Khuzestan të Iranit. Mokhber, i cili diplomoi në inxhinieri elektrike, përfundoi doktoraturën për planifikim dhe menaxhim ekonomik dhe të drejtën ndërkombëtare.

Mokhber, i cili u emërua në postin e zv/presidentit të parë në 2021, shërbeu si anëtar i Këshillit për Përcaktimin e Interesave të Urdhrit Iranian, drejtor i Përgjithshëm i Sinabank, president i Institucionit (Fondacionit) për Zbatimin e Urdhrave të Imam Khomeinit, drejtor i Doganave dhe Transportit të Ndërmarrjes Ekonomike të Fondacionit Mustazaflar dhe zëvendës guvernator i Khozestanit.

Në deklaratën e tij në janar 2021, Departamenti i Thesarit i SHBA-së tha se Qendra për Zbatimin e Urdhrave të Imam Khomeinit, e cila vepron nën udhëheqësin iranian, Ali Khamenei dhe drejtohet nga Mokhber njoftoi se Qendra dhe drejtuesit e saj ishin përfshirë në listën e sanksioneve me arsyetimin se ata “kanë sekuestruar tokat dhe pronat që u përkasin kundërshtarëve të regjimit, përfshirë kundërshtarët politikë, pakicat fetare dhe të mërguarit”.

Rrëzimi i helikopterit

Presidenti Raisi mori pjesë dje në ceremoninë e hapjes së digës në kufirin Iran-Azerbajxhan. Raisi ishte në helikopterin që u rrëzua gjatë kthimit me ministrin e Jashtëm Husein Amir Abdullahiyan dhe disa zyrtarë.

Me kërkesë të Iranit, Türkiye caktoi mjetin ajror pa pilot Akıncı (UAV) për aktivitetet e kërkimit dhe shpëtimit. Koordinatat e rrënojave të helikopterit të zbuluar nga UAV Akıncı u ndanë me autoritetet iraniane. Ekipet iraniane arritën në pikën e përcaktuar dhe konstatuan se nuk kishte të mbijetuar në aksident.

Këshilli i Ruajtësve të Kushtetutës së Iranit njoftoi se në përputhje me Kushtetutën, zv/presidenti i parë Mohammad Mokhber do të marrë presidencën pas miratimit të liderit të vendit, Ali Khamenei.

Sipas kushtetutës iraniane, bordi i përbërë nga kryetari i parlamentit, kreu i gjyqësorit dhe zv/presidenti i parë duhet të bëjë marrëveshje për të zgjedhur presidentin e ri brenda 50 ditësh.

Në Iran, presidenti zgjidhet nga populli midis kandidatëve të miratuar nga Këshilli i Kujdestarëve të Kushtetutës.

Web Agency, Digital Agency, Web Development Agency

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here