L’Aurore (1949)/ Moska kërkon të zëvendësojë Enver Hoxhën me gjeneralin Mehmet Shehu

0
206

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 9 Maj 2020

 

“L’Aurore” ka botuar, të martën e 1 nëntorit 1949, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me arsyen e Moskës për të larguar Enver Hoxhën nga pushteti dhe zëvendësimin e tij me Mehmet Shehun, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar : 

Presidenti shqiptar Enver Hoxha do të zëvendësohet së shpejti

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Ne e dimë që Moska është kryesisht e interesuar që Shqipëria – e cila mund të shërbejë si një bazë për të sulmuar Jugosllavinë e Titos – të mbetet në Kominform.

Në lidhje me këtë, besohet se kryeministri shqiptar, Enver Hoxha, do të rrëzohet gradualisht dhe do të zëvendësohet përfundimisht nga gjenerali Mehmet Shehu, shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura.

https://www.darsiani.com/la-gazette/l-aurore-1949-moska-kerkon-te-zevendesoje-enver-hoxhen-me-gjeneralin-mehmet-shehu/?fbclid=IwAR1PHZiHXnDjY0x9zutN3W5aACeTEQC-lsHbBTTFCgLthKNRxg46uS8KpjU

 

Web Agency, Digital Agency, Web Development Agency

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here