Fondacioni “Soros” i jep fund aktivitetit në Turqi, po çfarë deklaroi Erdogan???

0
261

 

Fondacioni për Shoqërinë e Hapur i filantropistit miliarder amerikan, George Soros, ka njoftuar fundin e funksionimit të tij në Turqi.

Kjo për faktin se “pretendime të pabaza” në lidhje me punën e tij janë bërë nëpër mediet turke, duke e bërë të pamundur vazhdimin e operimit.

Sipas tij, hetimet e fundit nga Ministria e Brendshme po përpiqeshin të lidhnin fondacionin vet me protestat masive në Gezi pesë vjet më parë.

Fondacioni Soros tha gjithashtu me këmbëngulje se kishte funksionuar në Turqi në përputhje me të gjitha ligjet e vendit.

Fondacioni për Shoqëri të Hapur tha se kishte nisur aplikimin për likuidim ligjor dhe ndalimin e operacioneve të veta në Turqi, sa më shpejt që të jetë e mundur.

Lëvizja e fundit vjen gjithashtu pasi presidenti Recep Tayyip Erdogan është shprehur se Sorosi po përpiqet të përçajë dhe shkatërrojë kombe.

Web Agency, Digital Agency, Web Development Agency

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here