Standard.al

Pse më të mirët janë më keq?

Artan FUGA

 (Debat qytetar në rrjetin social Facebook – Artan FUGA)

Artan_Fuga

ARTAN FUGA:

Se më mbetet mister… Pse studentët e mi me nota më të mira janë ata që si rregull mbeten pa punë, kanë punët më jashtë profilit të tyre ose me kompetenca më të ulëta…
Pse më i miri në shkollë shpesh ka fat më të keq sidomos në fillimet e karrierës?

Do thoni ju se përse e shtroj këtë pyetje???

Po, sepse jam pedagog, ja përse, po të mos e shtroja do të isha një derr… dhe kaq…

 

—————————————————————–

Brinkela Guci S’do jene pjese e ndonje tesere partie …

Galiana Qirjako Sepse bota eshte e maskarenjve.Studentet e mire investojne mendjen e tyre jo leket e baballareve pasanike.

Blendi Cuko nuk le laro per balon

Elvis Sejko Sepse jane “over qualified” duhet te jene poshte mesatares dhe 5 me grushta keto jane ato qe perkulen mire dhe servilosen ne menyre klasike

Edison Bregu Eshte virus i pa sherueshem ky perderisa do te egzistoje ligji moral i xhungles!

Edikel Bregasi bie dakord qe shpesh here studentet e mir jan te pafat por.nuk duhet te harrojm profesor qe notat nuk jan gjithcka,duhen shum komponent per te arrit suksesin

Mirjan Gjeldiu Po shteron dija e dijetareve,dhe ndergjegjia e shkollareve.
V.Hygo

Ervis Vis Po kusherinjte,te afermit,miqte e politikaneve si do ja benin pastaj???!!

Sabri Lushi Une mendoj se ka dy arsye baze, qe here njera e here tjetra mund te ndikoj me shume.
E para do te ishte ajo qe ka te bej me karakterin. Zakonisht nxenesit e mire jane njerez me karakter. Nje qe merret me shkence dhe ka arritur nje shkalle te caktuar diturie, pra te te njohurit te botes – nje teresi rregullash ne vetvete, nuk ka dyshim se ai ne menyre instiktive dhe per inerci eshte i prirur te rrespektoj rregullat dhe te jete me pak elastik. Me fjale te tjera, te mesuat kane ndikuar jo pak ne te berit te karakterit te tyre me afer rregulave se sa elasticitetit te pershtatjes sipas interesit.
Nga ana tjeter, nxenesit e dobet jane ne krah te kundert te te rrespektuarit te rregullave, e si te tille ata kane adoptuar nje karakter qe nuk i pengon ata nga asgje, qofte edhe kur vjen puna per te genjyer, qofte edhe kur shesin trupin e tyre per te gjete nje pune, qofte edhe kur vjen puna per t’u servilosur, e arsye te tjera si kote. Dhe rrjedhimisht, studente te tille do te gjejne pune me kollaj, sidos ne kete kohe kur aparenca luan rol te madh. Per fat te keq, nxenesit e mire ne pergjithesi nuk i kushtojne shume rendesi paraqitjes se jashtme. Megjithate, ne nje afat-gjate, nxenesit e kane me shume sukses sepse sukses ne pune do t’i bej ata qe punedhenesi te kete me shume nevoje per ta se sa dikush qe e ka impresonjuar ne fillim, por shpejt ka rezultuar ‘bosh’.
Se dyti, jane edhe arsyet psikologjike, pse jo, edhe ato te vetkenaqjes. Nga eksperienca ime personale kam vene re se shume nxenes te mire ne shkolle te mesme perfundojne shume keq ne universitete. Dhe per me shume, shume te tjere te mire ne universitet gjenden nje dite pa pune. Kjo ndoshta ka te bej me te besuarit e tyre me shume sec duhet ne vetet e tyre. Psh. ata qe jane ne shkolle te mesme dhe jane shume te mire (duke harruar se shkolla e mesme nuk ka shume material per te lexuar), vijne ne shkolle te larte dhe i varin shpresat tek ‘inteligjenca’ e tyre, keshtu qe ata nuk punojne shume. Por shume shpejt ngelen me sy hapur kur shohin vetet e tyre se kane ngelur shume mbrapa.
E njejte do te ishte per shume student te mire qe kane mbaruar shkollen, e ata ndoshta kujtojne se tani duhet te vijne te tjeret t’i lutsin per pune dhe jo anasjelltas. Mirepo ne kapitalizem eshte e kunderta.
Per ta mbyllur, personalisht i qendoj me shume te pares, por edhe kjo arsya e dyte nuk eshte pak ndikuese negativisht, sidomos per persona te caktuar.
Une per vete kam mbaruar shkollen e larte per anglisht me dhjeta, dhe sot jam pa pune. Kam mbaruar edhe per ekonomi-finance, po jo me nota te mira, dhe jam pa pune po ashtu. Ndoshta ne kete kohe nuk eshte vetem shkolla ajo qe te ben te qualifikuar per nje pune te caktuar. Duhet edhe gjera qe jane te tipit ‘amballazhues’ qe ne fillimet e te kapurit te nje pune jane goxha te rendesishme. Por prap se pra, do te preferoja qe te isha nje njeri i ditur edhe pse mund te ngelja pa pune, se sa thjeshte nje mall per tu shitur por jo i vleresuar per personalitetin time.

Faleminderit.

Eugent Kllapi karakteri nuk eshte personalitet i krijuar me proceset e dijes, si te shkolles edhe te jetes, keshtu qe nje premise mendoj eshte e gabuar ne analize, kapitalizmi, ashtu sic eshte, jo ashtu sic veprohet tek ne me sistem pa sistem nuk eshte se e nenvlefteson te arsimuarin, bile eshte e kunderta, mendoj se dhe kjo premise bie, bile akoma me teper ne kapitalizem te konsoliduar edhe ai qe nuk ka shkollin po ka aftesi te zanatit vleresohet dhe shtyhet per me teper, sigurisht e keqia jone eshte brenda vetes tone, ndonje i ditur do thoshte te ndergjegjia jone fillon gjithcka.

Lulezim Beshaj Ke pare te te thone ” ketu ska sa di, ketu Ka, beje edhe gabim,mjafton te fitojme… ” Thua te jem aq fare Une qe mendoj “Po neser me cfare fytyre do dal para vetes”? Dhe pres se mos…gjej ndonje pune! Faleminderit qe dhe pse i vetmi, e shtrove kete problem profesor !

Dritan Vreshta Gjate studimeve piramida eshte e regullt; profesori ne maje dhe mbas tij studentet me te mire deri sa ne baze jane studentet qe thjesht kalojne klasen. Kjo eshte piramide e paracaktuar sepse profesori perfaqeson me shume njohuri se kushdo tjeter ne ate klase. Ne realitet piramida kthehet me koke poshte per shkak se oferta e pare qe te behet ka te beje me nivelin e kompromisit dhe sigurisht ai qe di me pak eshte me gati per kete oferte.

Aurel Malaj ka ikur koha e filozofis prof,na vjen mir apo jo……

Artan Fuga Kur arsyeton se ka ikur koha e filozofisë, je duke bere filozofi, por une nuk kam pasur vetem studente ne filozofi. Ku punon ti Aurel? Miqesisht, af

Aurel Malaj un punoj ne nderrmarrje elektrike ne athine,e thash me keq ardhje qe ka ikur koha e filozofis,me kuptimin ka ardhur koha e hajdutit,klm dhe ti,

Fredi Avdiaj sepse studentet e mir fillojn nje deg me pasjon per te arritur me te miren me mundin e tyre, ndersa stidentet “e kqinj” fillojn nje deg me mendjen ne kete fush e kemi mikun, do mbaroj fakultetin tja bej si tja bej se punen ma siguron miku

Avarildo Agaci Cfare jemi ne ?? – Dembela. Cfare duam ne ?? – Nje kure per dembelizmin. Kur e duam ?? – Me vone.

Manolita Hida Sepse ne mes te paaftesise duhet dhe nje i paafte tjeter!

Ferat Mekshi Z,profesor! Eshte nje thenie e “Hans Kristian Andersen”: -Nuk ka rendesi se lind ne nje qymez pulash,kur ke me pas fatin te behesh mjellme!
Ndersa ne shqiperi, lind ne qynez pulash, e pule do mbetesh se i tille eshte vendi shoqeror. Kush lind pule,do mbetet pule. Kush lind mjellme do mbetet mjellme!

Erlin Goce Ndoshta sepse ata kanë arritur të marrin maksimumin nga ajo degë, duan të sfidojmë veten me diçka tjetër

Abas Gjerga jo vetem studentet e tu profesor,ky fat eshte ne pergjithesi per ata qe nk kan mikun dhe lekun,qe kan ardh nga familje te varfra dhe me sakrific kan mbruar nje shkoll qe perves te tj u eshte dash te punojn dhe te mesojn per ta mbaruar ate shkoll.kshu ndosh ne shqiperi

Kris A. Hasa Epo sikur njerezit te merrnin gjithmone ate qe meritojne, bota do kishte qene e drejte…

Lavdie Mici Sepse nuk ekzistojne mekanizmat e duhur dhe as konkurset/intervistat, per te vene ne funksion ingranazhet e te shume trumbetuares MERITOKRACI.

Lejdi Adhami Prandaj shkojne punet vaj ketu ne Shpiperi..

Ilir Kaçorri Kush blen Diplomen blen edhe punen Artan

Marsela Mbrati problemi eshte me i gjere se aq..jo vtm studentet tuaj,kushdo ne cdo fakultet eshtw e njejta dukuri.eshte tregu i punes,klientelizmi,korrupsioni,interesi,dhe meritokracia e rrenuar..problemet pr studentet tuaj me te mire

Antuen Shahini welcom to ALBENJA

Eno Gace ka nje tregim Mark Twain “Historia e nje djali te mire dhe nje djali te keq” ose tregimi tjeter po nga ai “Eduart Millzi dhe Xhorxh Benton”

ILa Lila Eshte shum e vertet profesor cfare thua ti..por kur e shtron kte pyetje ju qe jeni profesor i nderuar po ne qe jemi student cfare na duhet te themi??

Jonida Qose Sokoli …sepse ne tregun tone te punes fitojne me te shkathtit dhe ji me te miret.nese me te miret jane edhe me te shkathtit atehere me siguri kane gjetur vendin e duhur.nese jo atehere nuk mjafton…me te shkathte une nenkuptoj aftesine per te shitur veten ne te gjitha format, me merite e pa merite, kuptoj aftesine per te futur mikun e duhur ne vendin e duhur…pa u menduar shume o profesor kjo me vjen ndermend…realiteti jone na tregon shume perdite.

Eugent Kllapi E cuditshme te shesesh veten ne te gjitha format, dhe ngritja e pamerites si simbolike! mua me duket i shkathti jo thjesht eshte i mire por thjesht eshte edhe i keq.

Vjollca Gusmari Sepse mendon se do fitoje aftesia, shkollimi, formimi, e nuk hallakatet ne marifete te ndryshme, …

Eugent Kllapi njeriu kur vjen ujku ngjitet ne peme, mbase nuk ka mesuar te hipe.

Izmin Haxhiu Jeni shume i sakte.Eshte per tr ardhur keq.

J’aime · Répondre · 20 janvier, 18:39

Aldo Moro Profesor, edhe ne nje ndeshje futbolli midis dy skuadrave jo gjithmon fitojne me te miret por ata qe bejne gol.

Artan Ajce This is very simple:What you and your school is teaching is worthless.Those students who spent less time to learn a worthless thing have more time to learn something more valuable.

Pranvera Sagajeva Backlund Ata qe nuk mesojne, e bejne kete se i kane krahet e ngrohta e nuk druhen per te ardhmen. Ata qe mesojne, mundohen me mish e me shpirt sepse e dine qe pervec forcave te veta nuk kane askend. Besojne se ndoshta kjo do ti ndihmoje ne te ardhmen. Por frika e tyre eshte realitet po aq sa siguria e atyre te pareve.

Eugent Kllapi po ata qe i kane krahet e ngrohte dhe mesojne, kur konkuron per pune nenvleftesohet dija e mare, perqeshet, injorohet, idiotet i bejne te zgjuarit idiote, pra shkolla u duket nje instrument i kote e vete ata i nxisin shumicen e femijeve per te mesuar sa me mire. Biologu(nderim per profesionin) ze pune si keshilltar mediash apo ushtaraku te ben leksion biologjie molekulare. Ky paradoks njerezor e jetesor nuk justifikon aftesite e te punesuarit po te shume fenomene te fshehta qe veprojne ne punesim. Me gjithe shpirt mundohen te gjithe per punen qofti i afti, qofti i paafti vetem se forma e kodeve ndervepruese shoqerore paskan sjelle paradoksin, absurdin, kontraditen e vete qellimeve jetesore qe kemi ngritur, duam apo do donim, un mendoj hileja ketu qendron eshte bere tradite tashme.

Ledi Abazi Studimi / shkolla duhet te jete mjeti dhe jo qellimi. Kete e harrojne mesuesit/pedagoget dhe shpesh nuk e kuptojne me te shkelqyerit. NE kete duhet te ndryshoje sistemi arsimor, nga kopshi deri ne fakultet.

Melisa Shkreta E vertete e hidhur shume,nuk ka me vleresim aftesishe por vleresim miku apo aftesish qe si ka dot kushdo .. !

Emiljano Rapaj ne baze te pyetjes profesor i nderuar vetem fati nuk mund te shpjegohet qofte ai i mire apo i keq …..fati eshte fat

Nertila Pëllumbi “Psen e dime sepse jetojme ne Shqiperi”…por une do te pyesja si te gjejme nje zgjidhje per ta ndryshuar ….?

Dorian Braja Kjo shoqeri eshte ne hipnoze totale,mjerimin e ka bere menyre jetese!

Pranvera Sagajeva Backlund Ata qe nuk mesojne, e bejne kete se i kane krahet e ngrohta e nuk druhen per te ardhmen. Ata qe mesojne, mundohen me mish e me shpirt sepse e dine qe pervec forcave te veta nuk kane askend. Besojne se ndoshta kjo do ti ndihmoje ne te ardhmen. Por frika e tyre eshte realitet po aq sa siguria e atyre te pareve.

Anjeza Anjez Kjo eshte shume e vertete, dhe ata studente te mire dhe te pergatitur do punojne dicka tjeter dhe do mbesin ne vend ose do bejne hapa me mbrapa se do humbasin ato qe arriten dhe do kthehen ne hic, keshtu shkatarrohet kjo shoqeria jone shqiptare fatkeqsisht

Reglend Xhango Kjo funksionon vetem ne shtet dhe dihet pse, sepse funksionojne me se miri kriteri politik, i cili eshte kusht i mjaftueshem per tw zene nje vend pune

Entela Dhembo Nje fakt i hidhur ne Shqiperi!

Romina Ziu Rendesi ka qe kemi ndrryshuar menyren e te parit te jetes nga ju prof… kjo mund te mjaftoje. Gjths faleminderit qe pyesni.

Erla Zeqiraj Professor meritokracia zhvlereson te paaftin;hedh poshte shumicen;meritokracia eshte sulm per makinen e injorances qe shetit sistemin.Atehere a do te pranonte shumica vlerat e me te mireve me cmimin e zhvleresimit te vetvetes?

Qerreti Ruze Muci Ju jeni Petagog I mbrekullushem vajza ime ju ka pas Petagog dhe ka shum respekt per Ju

Vasil Bedini Nuk ka ku te shkoi me keq, ishim mesuar te shikonim ne radhe partish te pa pune, dembela,servila qe zgjidhja e tyre eshte partia ata qe kurr nuk e kan drejtuar jeten vete por te tjeret,por sot shohim te rinjte qe mbushin salla qe nuk e kan haberin nga politika apo programin e partis ku jan thjeshte e shohin te vetmen mundesi mbasi te mbarojne shkollen. Ku po shkojme profesor dhe si ndryshone kjo e keqe e madhe qe po riperterihet me forte ?

Arlinda Abas Pergjigjet i dime te gjithe profesor!!!

Aferdita Shena Kjo nuk ndodh vetem me studendet tuaj profesor, fatkeqsisht kjo gje ndodh rendom me gjithe studentet e mire .

Meriton Merita Hazizaj Nje realitet sa i hidhur,aq edhe i vetete ! Respekte !

Av Shqiponja E Meta Na ka ndodhur Profesor,por vitet e fundit eshte ne mode vetem te blesh nje diplome dhe emerohesh ku te duash!!!nje klienti im i denuar per vjedhje disa vjet me pare,sot punon ne Zvrpp si jurist !

Shpresa Lakuriqi eshte nje semundje qe nuk duan ti gjendet ilaci .

Saimir Pavari Ah more Profesor, pjesa me e madhe e atyre qe mesojne jane me te varfrit se e dine ca i pret me vone rrine me shprese most te kapin ndonje pune, kurse keta te te tjeret se vrasin mendjen per sholle se kane Mamin e babin qe ja ka gjet vendin e punes pa mbaru shkolla .

Kledi Biticka Sepse ne Shqiperi te gjitha problemet shoqerore zgjidhen nepermjet ushtrimeve matematikore ”shifrave”..dhe normal ‘shifrave ‘zor se i rezistojme..kjo teme eshte e konsumuar deri diku,por problemi eshte se tani edhe sikur ne post te mire te vihet dikush qe e meriton ‘nuk do ta besojme ..do ta pergojojne per keq dhe kush do ta pergojoje: ai ish ‘nxenesi ‘i keq ..degjojme te gjithe qe flasin me terma ‘u be ai te behet drejtor’ose u be ai te mbaroje shkollen e larte,por po mendoja se si shume jane keta zera qe sot mbahen si intelektuale e dijetare te ardhshem deeri ne vitet1998- 2000 nga cdo qytet nuk shkonin ne shkolle te larte me teper se 10- 15 veta ‘po se di tani sikureshte shtuar si sh numri i njerezve exelent,model,.u zgjata sh por si konkluzion them se shumica nga keta qe perflasin lart e poshte me duken si fallco profesor thjesht kane blere ca nota ne shkoll te mesme nepermjet kurseve private pastaj ndonje diplome dhe kur politika nuk i sherben momentalisht fillojne e ”therrasin e bertasin ”

Zam Musaraj Per bere perpara nje shoqeri nuk mjaftojne vetem njerezit e afte, por duhet te ekzistojne dhe ata qe i dallojne e i perkrahin keto aftesi

Rezi Iz Shehu E trishte, por shume e vertete profesor!

Sandra Mahmutllari Disi ka lidhje dhe me ate:-Sa te mendohet I mencuri, budallai vajti e erdhi….

Edmond Duraku Ky fenomen se pse stedentet me nota me te mira mbeten pa pune ka nje shume mendime, nder to eshte sepse studentet me nota me te mira i perkushtrohen totalisht shkolles dhe gjate studimeve te tyre ne bachelor apo ne master nuk kane pare drejtim tjeter pervec librave. Nga ky perkushtin i kane mbetur pa krijuar eksperience pune, moseksperienca ne pune te le lashte tregut te punes, pasi pyetja e pare qe te shtron pronari apo shefi ku duam te aplikojme per pune eshte: A ke esperience pune? Mungesa e eksperinces se punes mendoj se i le lashte tregut te punes pasi studentet e mire jane te pergatitur shume teorikisht ndersa ne praktike jane pa provoje. Keshtu qe mendoj se ne universitete duhet me shume praktike keshille nga une. Faleminderit!

Tiamis Saqe Sa mire qe e bete kete pyetje shume i respektuar, ish profesori im! Une nuk kam ditur cfare pergjigje t’ju jap ish nxenesve te mi kur ma kane bere kete pyetje…ligj i pashkruar a i harruar i natyres, fat i paracaktuar apo i vetpikturuar si lutje drejt universit, para, rryshfet, mos e vrit mendjen kurre per asgje vec ec perpara pavaresisht se cfare shkel, ta ndjesh rrezikun si chakren gjithperfshirese…nuk di. Ndonjehere me vjen keq kur i shikoj nxenesit shembullore duke u perplasur me boten e profesionit, ndonjehere mendoj se i kemi lodhur shume. Ndoshta ata nxenes qe refuzuan mesimnxenien e manget te sistemit tone e zevendesuan me ndertimin dhe zhvillimin e deshires se tyre fikse per t’u bere ajo cka ata u bene-ndoshta ky eshte suksesi. Varet se ne cfare ngjyrash, tingujsh, cfare formash e ke vendosur sistemin e vlerave…

Arjan Elezi Ndoshta eshte sistemi,ndoshta i ka rene vlera universiteteve.!?

Eno Hoxhallari Sepse ñuk eshte libri gjithcka per te formuar nje njeri

Evis Minarolli ah mor prof,pak jane pedagoget qe e ngrene kete shqetesim i bie qe kemi shume derra pedagog kjo shpjegon disi dhe problemin e punesimit

Albert Lakuriqi A ka ndonje ekuacion qe mund te na ndihmoje.

Engjellushe Zenelaj Ke kapur nje teme profesor sa qe ne qe kemi marre edhe medalje te ekselences( pertej modestise) sa here qe marrim fryme aq here na dhemb per gjithe sakrificat per shkollen dhe per cdo sekonde qe kalojme ne punet jashte profilit

Spiro Profiri Profesor une do te jap nje variant pergjigjeje te pyetjes tuaj mendoj se studentet tuaj s Kane kohe te meren me Lsi ne

Madlina Puka Mesa po ndodh, shkollimi ka te bej vec me kulturimin e njeriut dhe aspak me punesimin. Une profesor Artan Fuga do thoja pertej trishtimit: “Te shkollohemi per t`u mbrojtur” qe kur te shkojme ne nje institucion si shteteror si privat te paguajme per nje sherbim, te mos na e hedhin punonjesit me/ose padashjen e tyre…… kur te kerkojme nje dokument, ta lexojme mire para se ta marrim se cfare shkruan ne te se punonjesit e shtetit nuk dijne te shkruajne…. e keshtu me radhe…..

Julinda Sakollari E drejte

Avokat Ndermjetesues Ylli Kameri Ndershmeria, drejtesia, aftesia, dituria, korrektesia, paanesia kane kosto profesor i nderuar (sa me lart mediokritetit edhe me te medha jane detyrimet) . Jo gjithkush ka mundesi per ti paguar ato.
Studentet e mire zgjedhin sakrificen per te paguar keto kosto edhe vonohen ne radhë::)).

Avokat Ndermjetesues Ylli Kameri Vetem Sanço Panço diti se si duhej ti hipte Gomarit profesor.

Luan Ternaku Sepse jemi te ndershem te paanshem te drejte ne kohen e gabuar.

Adela Larti Sepse ketu tek ne 2+2=3 ose 2+2=5 sipas rastit. Por asnjehere llogaria nuk del 4.

NiKu Kajaci Me pelqen kjo pyetje. Po kujt po ja shtron kete pyetje… ?!..

NiKu Kajaci Ishalla sna del ndoje ligj me burg dhe per te drejten e fjalet. ….

Reli Kurti Mos ndoshta kan synime te tjera ne jete? Psh, thenja “Te jesh i mire nuk mjafton sot per care perpara” – me siguri ka njerez qe nuk e shohin “carjen perpara” si synim. Psh, nje pedagog me siguri do bente me shume lek nese do punonte dikund tjeter, ama, per te mesimdhenja eshte pasuri.

Ndriçim Dika sepse ato mesojne per mendesh, ndersa jeta do me shume se vetem te mesosh do dhe intiligjence si emocionale ( emotive) si intelektuale e analitike

Lorena Balla Po inteligjentet na qenka aq budallenj sa na merrkan notat e keqija sipas jush. Nuk eshte e thene qe nje student me nota te mira meson permendesh, po tregu i punes ne Shqiperi fatkeqesisht nuk funksionon sipas merites. Dhe ato shume te miret nuk i marrin sepse rrezikojne vendin e punes ata te paaftit.

Larios De Rida Torian Tregu i punes eshte per miqte, dhe partine te tjerat jane perralla.

Jorgji Sidheri Professor…ne xhungel ai me 10 -ta…vuan…!

Klara Dano Duke Sot ne Shqiperi ka vende pune vetem ne pushtet, dhe pusht-retare nuk mund te jene nxenesit e mire qe nuk dine te perfitojne me vjedhje

Comments are closed.