Wednesday, July 24, 2024

Editorial

Shqipëria e treta në botë për aplikimet për azil në 2023, në raport me popullsinë

Shqipëria është një vend që ka nisur rrugën e pakthyeshme drejt Bashkimit Europian. Ritmet e rritjes ekonomike janë të krahasueshme apo dhe më...

Bardhi: PD ka Kryetarin e saj legjitimin, arresti shtëpiak ndaj Berishës, absurd

Kryetari i Grupit Parlamentar të PD dhe Nënkryetari i PD e konsideroi absurd arrestin shtëpiak të liderit të opozitës, ndërsa e konsideroi Berishën, Kryetarin...

E FRIKSHME/ Shqipëria, e 7-ta më e ndotura në Europë, normat trefish mbi kufirin e OBSH-së

Ndotja e ajrit është kërcënimi më i madh mjedisor për shëndetin e njeriut, duke shkaktuar një në çdo nëntë vdekje në mbarë botën. Sipas...

ABSURDI/ Qeveria do harxhojë 6.6 milionë euro për Strategjinë e Migracionit por nuk tregon se sa shqiptarë janë larguar nga vendi

Qeveria shqiptare pritet të harxhojë 6.6 milionë euro për Strategjinë e Migracionit, por ka një paradoks të madh, pasi nuk ka dhënë shifra se...

Asnjë surprizë/ Presidenti Begaj dekreton ligjin e Ramës për ndërtime në zonat e mbrojtura

Presidenti Bajram Begaj ashtu edhe sic pritej dekretoi sot ligjin për ndërtimet në zonat e mbrojtura.Presidenti i Republikës Bajram Begaj, dekretoi sot ligjin nr....

DOKUMENTI/ Pakti PS-PD, ja dy komisionet hetimore që do ngrihen

Është zbardhur pakti mes mazhorancës dhe opozitës për ngritjen e dy komisioneve hetimore, pjesë e marrëveshjes që pritet të sjellë normalizimin e situatës në...

Tenderat, qeveria lidhi 1 miliard euro kontrata gjatë vitit 2023

Vitin e shkuar institucionet publike në vend nënshkruar kontrata me vlerën totale të 111.7 miliardë lekëve apo mbi 1 miliard euro.Agjencia e Prokurimit Publik...

Plotësohen kërkesat e para të opozitës/ Zbardhet dakordësia për komisionet hetimore PS-PD

Mazhoranca dhe opozita duket se po shkojne drejt një marrëveshje për kthimin në normalitet të punimeve të Kuvendit.Burime nga mbledhja e Konferencës së Kryetarëve,...

Kush është Këshilli i Ambasadorëve të SHBA që e konsideron të paligjshme “non grata-n” për Berishën, karriera 60-vjeçare dhe lidhjet me Departametin e Shtetit

Në raport thuhet se non grata ndaj Berishës është antilgjore dhe nuk është e mbështetur në prova. Sipas Këshillit të Ambasadorëve amerikanë ky nuk...

Të zhvatësh edhe sëmundjen/ Si po vidhen shqiptarët me çmimet e ilaçeve

Nga Klodian TomorriNurofen për fëmijë është një medikament, i cili përdoret për të kuruar dhimbjen, inflamacionin dhe temperaturën tek të miturit nga 3 muaj...

Kryesore