Thursday, July 25, 2024
Home analize

analize

Eurostat përgënjeshtron Instat!

Nga Bujar LeskajSipas të dhënave të INSTAT nga Censi i viti 2023, popullsia në Shqipëri është 2.4 milionë banorë. Duke patur parasysh që Censi i...

Domethënia e një lajmi pa lajme

Nga Genc Pollo Media njoftoi dje se tregu i punës hapet mes Shqipërisë, Serbisë dhe Maqedonisë së Veriut. Marrëveshjet për çështje mes Tiranës, Beolgradit e Shkupit...

Lul, njeriu është fillimisht projekt i vetvetes, dhe jo një shkumë, një mbeturinë ose...

Nga Ndriçim KullaNë se ka individ që të ketë aspiruar për të bërë diçka dhe në rastin konkret për t’u marrë me politikë, Lul Basha...

Të jesh i qeverisur sot në Shqiperi nga ‘Rilindja’ dhe Edi Rama

Nga Agron Gjekmarkaj Të jesh i qeverisur sot në Shqiperi nga “Rilindja” dhe Edi Rama:  Jozef Prudon mund të thoshte i bie ,  të jesh...

Urdhëresat e Zotit në shkollat e SHBA përballë monstruozitetit të Soros

Nga Erion DashoMiratimi nga Shteti i Luizianës i një ligji që u kërkon shkollave publike të vendosin një poster të Dhjetër Urdhëresave, nuk mund...

Padrejtësitë moderne të ‘non-gratës’ britanike dhe amerikane janë të rreme dhe duhet t’i marrim...

Nga Ndriçim Kulla -Non-grata britanike për Berishën është një shpikje korruptive e britanikëve. Ajo nuk ekziston në Britaninë e Madhe, as si sanksion administrativ dhe...

PISA dhe pisat e Rilindjes

Nga Hysni Gurra -Një tjetër raport i PISA, Programi për Vlerësimin Ndërkombëtar të Studentëve ka matur aftësitë e nxënësve 15 vjeçarë në mbarë botën...

Forca në Londër, e drejta në Tiranë

Nga Agron GjekmarkajGjykata angleze sado që e ka merituar himnizimin përgjatë historisë ajo nuk del kundër vendimeve të qeverisë së vet. Sot ishte një...

Bushati: Kujt Amerike ti besoj?! Asaj që thotë se jeni të lumtur që keni...

Analisti Andi Bushati ka komentuar shpalljen “Non Grata” të Sali Berishës.Gjatë diskutimit Bushati u shpreh se, “kujt Amerike ti besoj unë? Asaj që vjen...

Largohu Lul nga skena!

Nga Milaim NELAKur Luli akuzon Doktorin për pazar me Ramën nuk di më!…nuk i besoj as fjalëve dhe frazave të shqipes!Të jetë kaq budalla...

Te fundit