Wednesday, July 17, 2024
Home SUPLEMENTE Pa dorashka

Pa dorashka

“Turizëm i zi”/ Vlora mban rekord, 11 kanale të hapura posaçërisht për ujërat e...

 Menaxhimi ujërave të përdorura bëhet vetëm për bllokun e pallateve të brezit të pare dhe të dytë, projekt i cili është që në 2008,...

Kontrollet/ Cilësia e ushqimeve, AKU: Gjobiten 161 subjektet që nuk plotësonin kushtet e nevojshme

 Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka vijuar kontrollet në të gjithë vendin, për garantimin e sigurisë ushqimore. Me urdhër të Drejtorit të Përgjithshëm, brenda dy...

“Tjetër skandal me fabrikat jashtë standardeve, pijet në Shqipëri prodhohen dhe ambalazhohen jashtë kushteve...

Rastet e fabrikave të prodhimeve të skaduara dhe problematikat me cilësinë e ushqimeve Cilësia e ushqimeve ka problematikat e saj në Shqipëri. Denoncimet të shumta,...

Flet ambientalisti/ Sazan Guri: Teknologjia me landfill me riciklim ka kosto më të ulët...

“Problem ngelet marrëdhënia e zgjedhjes së saj pa qytetarë dhe pa ekspert. Dhe problemi më i madh është marrëdhënia që krijohet me teknologjitë e...

Alarmi/ Shifrat shqetësuese, të rinjtë shqiptarë përdorin masivisht drogën

  “Në të gjithë Shqipërinë numri i personave që marrin trajtim për varësinë nga drogat është 800, prej të cilëve 719 marrin trajtim për varësinë...

Vitet e demokracisë/ Qeveritë shqiptare të 27 viteve dhe prapaskenat e ndryshimeve që kanë...

 “Shqipëria në 27 vite demokraci ka pësuar shumë ndryshime të qeverive, kur ka pasur dhe raste që qeveria është ndryshuar brenda një viti ose...

Projekt vendimi/ Kur kryeqyteti i ka rubinetat bosh, Bashkia propozon rritjen me 30% të...

 “Sipas projekt vendimit të propozuar, çmimi i ujit në Tiranë do të rritet nga 45 lek/ m3 në 65 lekë/m3 për familjarët dhe nga...

Skandal në bregdetin shqiptar/ Pushuesit në mëshirë të fatit, nuk ka as kulla dhe...

 “Një problem që është shumë shqetësues për të gjithë ata që mendojnë të kalojnë pushimet në bregdetin shqiptar, është  mungesa e rojeve të plazhit”Një...

Tragjeditë/ Mbytja në det, të gjithë bëjnë gabime që u marrin jetën

 Gjatë verës, shumica e njerëzve duan të shkojnë në plazh për t’u çlodhur apo për të shpëtuar nga vapa. Megjithatë, deti bartin shumë rreziqe...

Plazhi që vret/ Pika turistike e Zvërnecit, çdo vit merr jetë njerëzish por sërish...

 Shqipëria është një vend që ka shumë plazhe dhe një pjesë e madhe e ekonomisë vjen nga turizmi. Bregdeti është i pasur me plazhe...

Te fundit