Wednesday, May 22, 2024

Politikë

Kreu për Çështjet e BE-së në Bundestag/ Deputeti gjerman për çështjen “Doshi”, Krichbaum: Meta ta linte përkohësisht vakant postin

Ajo që ndodh në këto momente, na çudit, sepse po të kemi parasysh cilësinë e akuzave, në kulturën politike të një demokracie, personat përgjegjës...

Hapja e dosjeve/ Rama: Pas 2010-ës u harruan, Shqipëria s’do të jetë i vetmi vend që hap arkivat e ish-Sigurimit

Gëzim Saliu “Gjermania ka kapërcyer me sukses unikal dy diktatura të tmerrshme: nazizmin dhe komunizmin”Kryeministri Rama deklaroi dje se projekti për hapjen e dosjeve të...

Debati në tryezën BE-Shqipëri/ Nuk ka deklaratë të përbashkët, PD kërkon emrin e Metës si të akuzuar, PS s’pranon

Gëzim Saliu Zbardhet debati me dyer të mbyllura, replikat mes deputetëve të PD-së, PS-së dhe eurodeputetëveTakimi i 8-të ndërparlamentar Shqipëri-BE përfundoi dje pa një deklaratë...

Prova e filmimeve në Rinas e Hanover/ Doshi: Braho dhe Nard Koka në Gjermani bindën “Tonin e Kombinatit” për dëshmi të rreme

 Gëzim SaliuKërkesa në Prokurori, Doshi: Braho dhe Koka u pritën ne aeroportin e Hanoverit nga vëllai (Landi) i Fatjon Skënderit dhe më pas takuan...

Takimet në Berlin/ Basha: Të vendosur për dekriminalizimin, qeveria pengon hetimin e çështjes “Doshi”

Kryedemokrati takim me shefin e kabinetit të Merkelit si edhe këshilltarin për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë në qeverinë gjermaneKreu i Partisë Demokratike, Lulzim...

Angazhimi i SHBA-së/ Ambasadori Lu: Shqiptarët të luftojnë krimin e korrupsionin edhe në Parlament

Gëzim Saliu Presidenti: Të shembim bunkerët e krimit dhe korrupsionit, s’kanë vend në shoqërinë demokratikeShtetet e Bashkuara të Amerikës bëjnë thirrje për largimin e të...

Debati në takimin BE-Shqipëri/ Përplasje mes PS-së, PD-së dhe eurodeputetëve. Përfaqësuesja e BE-së: E palumtur që jam në Shqipëri

Gëzim Saliu Debate në tryezë, Bumçi përplasje me Ballën dhe drejtuesen e Komitetit, Macovei: Flasin katër ministra dhe opozita duhet të bëjë vetëm pyetje?Tensioni mes...

Berisha: “Tonin e Kombinatit” e largoi nga Shqipëria Meta, e ktheu Baba Taku me torbën e zezë

Topalli: Krimi sundon ne Shqipëri, Ilir Meta dhe Edi Rama janë kokë e këmbë brendaIsh-kryeministri Sali Berisha reagoi dje në lidhje me deklaratat e...

Zbardhen negociatat te opozita/ Kërkesat e aleatëve ndaj PD-së, emrat e bashkive. PDIU e ndarë, Tahiri: Jam në opozitë

Gëzim Saliu Paloka: Do të bisedojmë me aleatët për zgjedhjet, PDIU ka problemet e saj dhe ata duhet t’i zgjidhin vetëEdhe pse Partia Demokratike ende...

Zbardhet marrëveshja/ Ku garon PS, LSI merr çerekun e “tortës” vendore. Emrat e 15 bashkive të partisë së Metës

Gëzim Saliu PS merr qytetet e mëdha si Tirana, Durrësi, Vlora, Korça, Fieri e Elbasani. LSI merr kandidatët në Berat, Lezhë e Gjirokastër Rama: Do jem...

Kryesore