Saturday, March 2, 2024

Kryesore

Zbardhet strategjia e PD-së për 23 qershorin, Berisha: Do fitojmë me taktikën e 8 majit

Ina Jano Takimi me dyer të mbyllura, zbardhen direktivat e Kryeministrit gjatë dy orëve mbledhje Të pranishëm Imami, Olldashi, Patozi dhe deputetë të tjerë demokratë   Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha, ka zhvilluar dje një...

7 mijë raste të reja çdo vit, më të përhapurit kanceri i mushkërive dhe gjirit

Blerta Mrishaj OBSH: Kanceret, përgjegjëse për 20% të vdekjeve në Evropë Ligj të veçantë për të sëmurët në fazën e fundit të jetës   Çdo vit hetohen 6 mijë raste të reja me kancer, teksa...

Europol: Një ndeshje e Ligës së Kampioneve u trukua në Angli

Përgatiti Altin Vorpsi   Europoli ka në dorë një dosje hetimore voluminoze ndaj basteve të paligjshme në futboll. Në këtë dosje dyshohet se të paktën 680 ndeshje janë trukuar nga një organizatë mafioze me...

Agjencia e Akreditimit hedh poshtë vendimin e qeverisë Kundër programeve të studimit në publik për të mbështetur universitetet private

Driçim Çaka Të gjitha këto programe të reja duhet të ishin gati brenda viti akademik 2012-2013, por çuditërisht nuk u miratuan   Universitetet private kanë mbështetjen maksimale nga institucionet e arsimit në vend. Pas çështjes...

Lista e plotë me emrat e kandidatëve që u janë njësuar diplomat

 Driçim Çaka  109 kandidatët që u janë konvertuar diplomat   Ministria e Arsimit ka publikuar listën më të fundit me kandidatët që u janë njësuar diplomat. Janë 109 studentë shqiptarë, por edhe të huaj që...

Fondi i Ekselencës, hapet aplikimi për 2013-2014

Blerta Mrishaj Aplikimi për tri lloje bursash, për bursa të posaçme për studime doktorate, studime master dhe studime bachelor     Studentë e shkencëtarë të rinj, hapet aplikimi për 2013-2014 për fondin e ekselencës, përmes të...

Berisha takon zv.presidentin e SHBA-së: Konsideratë për Shqipërinë, do ta vizitoj me kënaqësi

Ina Jano Mynih, Kryeministri: Evropa dhe SHBA, partnerë të domosdoshëm për njëri-tjetrin   Kreu i ekzekutivit, Sali Berisha, u takua dje me zëvendëspresidentin amerikan Joe Biden gjatë konferencës për sigurinë që është duke u zhvilluar...

Pronat Rregullat e reja se si do të kryhet pagesa e tjetërsimit tek noteri

Ervin Kaduku Me realizimin e kontratës, pala blerëse duhet të derdhë çmimin e tjetërsimit të pasurisë së paluajtshme në llogarinë bankare të noterit   Kohët e fundit, ka hyrë në fuqi një udhëzim i përbashkët...

Analize