Saturday, March 2, 2024

Kryesore

I vjetri iu fal Alabbarit/ Qeveria do shpenzojë 400 milionë euro nga taksat e shqiptarëve për portin e ri të Durrësit

Taksapaguesit shqiptarë pritet të shpenzojnë minimalisht 400 milionë euro nga taksat e tyre për ndërtimin e një porti të ri për vendin pasi qeveria fali me kontratë koncesioni të negociuar pa garë...

Xhama të thyer, mure të krisur! Pamjet nga shpërthimi që tronditi Lushnjën. Rëndohet bilanci i të plagosurve

Pamjet që shihni tregojnë dëmet e shkaktuara nga shpërthimi në Lushnjë, ku humbi jetën Roland Hoxha. Gjithashtu raportohet për 8 persona të plagosur, mes tyre edhe deputeti i PS, Bujar Çela. Mësohet...

DETAJET/ Shpërthim i fortë në një ndërtesë në Lushnjë, raportohet për një të vdekur dhe të plagosur, mes tyre deputeti i PS

Shpërthim i fortë në një ndërtesë në Lushnjë. Ngjarja ndodhi tek rrethrrotullimi i plasmasit në Lushnjë. Nga të dhënat paraprake, ka dyshime se një ka humbur jetën dhe 4 persona janë plagosur. Mes...

Ambasadori i Holandës: Parlamenti është demokraci

Ambasadori i Holandës në Shqipëri, Reinout Vos, nga Korça pas një takimi që ka pasur me studentë të fakultetit ekonomik ka komentuar hapjen e mundshme të negociatave për kapitujt themelorë në mbledhjen...

Media franceze: Si u bë autokrati Rama aleati më i mirë i Perëndimit

Nga Jean-Arnault Dérens , Laurent Geslin dhe Simon Rico E mërkurë 28 shkurt: Shqipëria po organizon një “samit paqeje” me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky. Ditën e nesërme (sot), kryeqyteti shqiptar pret një samit...

Shteti nuk i rimburson/ Shqiptarët po konsumojnë më shumë ilaçe, por më të lirat

Sasitë e importeve të produkteve farmaceutike panë rritje të shpejtë vitin e kaluar me rreth 14%, pas një rënie të lehtë pas pandemisë. Të dhënat e INSTAT referojnë se vitin e kaluar u...

Pasi dha për pallate portin e Durrësit, qeveria përdor 400 mln euro të taksapaguesve për port të ri

Taksapaguesit shqiptarë pritet të shpenzojnë minimalisht 400 milionë euro nga taksat e tyre për ndërtimin e një porti të ri për vendin pasi qeveria fali me kontratë koncesioni të negociuar pa garë...

Media franceze: Si u bë autokrati Rama aleati më i mirë i Perëndimit

Nga Jean-Arnault Dérens , Laurent Geslin dhe Simon Rico E mërkurë 28 shkurt: Shqipëria po organizon një “samit paqeje” me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky. Ditën e nesërme (sot), kryeqyteti shqiptar pret një samit...

Analize