Thursday, July 25, 2024
Home Kosovë Page 3

Kosovë

Komandanti i Aleatëve të NATO në Evropë: Do të dërgojmë më shumë trupa në...

Gjeneral Cavoli, Komandanti Suprem i Aleatëve të NATO-s në Evropë,  në një fjalë që mbajti para  Senatit të SHBA më 10 prill 2024 lidhur...

Serbia nuk lejoi kalimin e qytetarëve të Kosovës në kufi, Von Cramon thirrje Beogradit:...

Viola von Cramon, raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, ka reaguar në lidhje me bllokimin e autobusëve nga Serbia në kufirin me Kroacinë. Me anë...

Hakmarrja për votimin e KiE/ Qindra qytetarë të Kosovës bllokohen në Serbi

Që nga orët e vona të së martës, qindra qytetarë të Kosovës janë bllokuar në Serbi, në pikë kalimin me Kroacinë, kanë bërë të...

“Kot flasim derisa ata vrasin”/ Nis marshimi protestues pas vrasjes së 42-vjeçares në Pejë

Disa organizata të shoqërisë civile në Pejë kanë organizuar për sot një marshim paqësor protestuese, me moton “Kot flasim, derisa ata vrasin”. Ky organizim...

Situatë e tensionuar në kufi/ Kosova thirrje qytetarëve të shmangin “me çdo kusht” kalimin...

Mbi 300 qytetarë të Kosovës janë bllokuar në Serbi që nga mesnata ka bërë të ditur Zyra e Kosovës në Serbi.Pamjet tregojnë autobusët me...

Krimi në Pejë/ I jepet sot lamtumira e fundit 42-vjeçares që u vra nga...

Sot i jepet lamtumira e fundit Gjyljeta Ukella, gruas që u vra dje në Pejë nga bashkëshorti i saj. Varrimi i së ndjerës do...

Lista/ Kush votoi kundër Kosovës në Asamblenë e Këshillit të Evropës

Kosova mori 131 vota pro në Asamblenë e Përgjithshme të Këshillit të Evropës të martën për të kaluar fazën e parafundit, para anëtarësimit në...

Asambleja Parlamentare voton pro anëtarësimit të Kosovës në Këshillin e Evropës

Shumica e deputetëve të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës mbështeti anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë me seli në Strasburg.Pro votuan 171 deputetë,...

Vrasja e grave dhe vajzave, Kosova shpall të nesërmen ditë zie

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani e ka shpallur të mërkurën e 17 Prillit ditë zie, në nderim të vajzave dhe grave të vrara gjatë...

BE-ja i vë kushte Serbisë për integrimin: Normalizoni raportet me Kosovën!

Ambasadorët e 27 vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, të grupit të quajtur COREPER, ka arritur marrëveshje për ndryshimin e kornizës negociuese për anëtarësimin e...

Te fundit