Home Kosovë Page 2

Kosovë

Vjosa Osmani në OKB: Fëmijët janë djegur të gjallë nga serbët

Presidentja Vjosa Osmani fjalimin e saj në seancën e rregullt raportuese për situatën e sigurisë në gjashtëmujorin e fundit në Kosovë e nisi duke...

Kurti u bën thirrje komuniteteve joshumicë të regjistrohen: Jeni vlerë e identitet i shtetit...

Kurti u bën thirrje komuniteteve joshumicë të regjistrohen.“Pjesëmarrja e secilit nuk është thjesht një shënim statistikor; është një deklaratë e fuqishme e identitetit, të...

E rëndë në Prishtinë/ Studentja me lot në sy i drejtohet profesorit: Më ke...

Protesta e studentëve në Prishtinë, ka vazhduar edhe sot me kërkesën për shkarkimin profesorit të Universitetit të Prishtinës, Xhevat Krasniqi, i cili po akuzohet...

KQZ: Deri në orën 11:00 në veri votuan 85 persona

Kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Kreshnik Radoniqi, tha se deri në orën 11:00 në katër komunat në veri të Kosovës 85 persona morën...

Për herë të parë, Kosova merr vlerësim kreditor

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve e Kosovës bëri të ditur se Agjencia ndërkombëtare Fitch Ratings, ka dhënë vlerësim kreditor ‘BB-’ për Kosovën. Vlerësimi kreditor...

PE flet ‘pa dorashka’, Von Cramon: Serbia po bllokon dialogun me Kosovën

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, është optimiste për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës. Pas votimit në Asamblenë Parlamentare, eurodeputetja...

Kurti: Serbia kërcënim për Kosovën, stërvitje me dronë kamikazë pak km larg kufirit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti duke komentuar ushtrimet e ushtrisë serbe, ka thënë se vendi ku do të bëhen këto ushtrime me dron luftarak kamikaz...

DASH: Ndalimet e qytetarëve të Kosovës nga Serbia, veprime përshkallëzuese

Departamenti amerikan i Shtetit i ka bërë thirrje Serbisë të vetëpërmbahet nga veprimet e njëanshme dhe të pakoordinuara, dhe ka thënë se pret lirimin...

Kurti: Lirohen katër nga pesë policët e ndaluar në Serbi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se sipas informacioneve të fundit, katër zyrtarë policorë të Kosovës, që po mbaheshin në Rashkë të Serbisë, janë...

“Serbia ka ndaluar sot 10 pjesëtarë të Policisë së Kosovës, pesë nuk janë liruar...

Ministria e Punëve të Brendshme të Kosovës (MPB) ka bërë të ditur se autoritetet serbe kanë ndaluar sot 10 pjesëtarë të Policisë së Kosovë,...

Te fundit