Thursday, May 13, 2021
Home HI-TECH

HI-TECH

Ky është aplikacioni që pengon hakerat të përgjojnë iPhone

Është shumë e vështirë për të hakuar dhe për të ndërhyrë në një celular iPhone, për shkak të elementeve të mbrojtjes që ka. Një nga...

Hakerat e Cyber Crew kërcënojnë sërish: Qeveria do ta paguaj për vjedhjen e të...

Grupi i hakerave të Cyber Crew, të cilët sulmuan ëebsite-in e KQZ-së ditën e zgjedhjeve, kanë bërë një paralajmërim të fortë për qeverinë në...

Lojërat dhe muzika gjatë pandemisë kanë pasuruar kompaninë ”Sony”

Fitimi neto i kompanisë ”Sony” për vitin e fundit financiar u dyfishua në 1.17 trilionë jen (10.8 miliardë dollarë) për shkak të performancës së...

Shkencëtarët në alarm: Vetëm 2.8% e ekosistemit të planetit mbetet e paprekur nga dora...

Sipas studimit të fundit shkencor nga Universiteti i Kembrixhit, 2.8% e planetit mbetet ekologjikisht e paprekur, me popullata të shëndetshme të të gjithë kafshëve...

Pronari i Daily Mail padit Google mbi rezultatet e kërkimit

Pronari i gazetës Daily Mail dhe faqes së internetit MailOnline po padit Google për akuzat që motori i kërkimit manipulon rezultatet e kërkimit. Gazetat e...

TikTok paditet për përdorimin e të dhënave të miliona fëmijëve

TikTok po përballet me një sfidë ligjore nga ish-komisionerja e fëmijëve në Angli, Anne Lonfield, për mënyrën se si ky aplikacion mbledh dhe më...

LG heq dorë nga biznesi i smartphoneve, ja pse

kompania telefonike, LG Electronics, u shpreh se do të mbyllë biznesin e saj të smartphoneve . Në janar, gjiganti koreano-jugor i elektronikës tha se po...

Gjigandët e mediave sociale vendosen para masave të reja ndaj dezinformimit

Nga VOA- Facebook-u punësoi njerëz për kontrollimin e fakteve, Twitter u ka shtuar paralajmërime postimeve dhe Google hoqi videot nga platformat, por për kompanitë teknologjike,...

Projekt-ligji i BE: Google, Facebook dhe Twitter të fshijnë materialet me përmbajtje terroriste

  Mbi 60 grupe të të drejtave të njeriut argumentojnë se ligji i Bashkimit Europian mbi përmbajtjet terroriste që pritet të votohet brenda një muaji,...

Bie dominimi 5G, gjiganti kinez i telekomunikacionit Huawei, nën presionin amerikan

Kur Joe Biden erdhi në Shtëpinë e Bardhë, firma kineze e telekomunikacionit, Huawei Technologies pa një fije shprese se mund të lehtësohej pak fushata...

Te fundit