Wednesday, July 24, 2024
Home Dosier Page 3

Dosier

“Ai është i çmendur”! Radiocorriere më 1968: Marrëdhënia speciale e regjisorit Lewis Gilbert me...

“Radiocorriere” ka botuar, më 17 gusht të 1968, në faqet n°34-35, një shkrim të gazetarit Gianni di Giovanni në lidhje me marrëdhënien speciale të...

Rrëfimet e ish të burgosurit: Ja bashkëvuajtësit në Spaç që hoqën kafshatën e tyre...

Publikohen disa pjesë nga libri voluminoz autobiografik në dorshkrim “Tokë e bukur, njerëz të shëmtuar” (kujtime nga xhehnemi) me autor Kasem Hoxha, me origjinë...

Rrëfimi i rrallë i të arratisurit: Si e njoha në Spitalin e Burgut intelektualin...

Publikohen disa pjesë nga libri voluminoz autobiografik në dorshkrim “Tokë e bukur, njerëz të shëmtuar” (kujtime nga xhehnemi) me autor, Kasem Hoxha me origjinë...

Fotografitë ekskluzive të shpalljes mbret të Ahmet Zogut në gazetën “Excelsior” (1928)

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 1 Shtator 2019“Excelsior” ka botuar, të enjten e 6 shtatorit dhe të premten e 7 shtatorit 1928, në faqet n°6, fotografitë e ceremonisë së...

“Të hanë dhé! Të shkojnë në hale të gomerëve”! Kryehetuesi: Si më urdhëroi Enveri...

I tronditur nga gjithë sa kishte ndodhur një vit më parë, Enver Hoxha donte t’i shkonte deri në fund “shpartallimit” të grupeve armiqësore, që...

“Vrasja e Spiro Kosturit është fillimi i luftës së grekëve kundër shqiptarëve të krishterë”,...

“Le Figaro” ka botuar, të martën e 18 dhjetorit 1906, në faqen n°2, shkrimin e politikanit dhe gazetarit francez, Eugène Lautier, i cili ka...

Korrespondenti i “Daily Herald” në Jeruzalem më 1939: Flitet se Mbreti Zog do të...

“L’Œuvre” ka botuar, të dielën e 14 majit 1939, në faqen n°3, një shkrim sensacional në lidhje me ngjitjen e mbretit Zog në fronin...

“Noli mëndjecekët, e shpuri vëndin buzë varrit, Zogu, fisnik e me karakter, fati e...

Publikohet një shkrim i panjohur i shkruar nga Faik Konica në gazetën “Dielli” në Boston (datës 6 maj të vitit 1926) të Shoqatës Atdhetare...

Raporti sekret 10 gusht ‘48: Ambasadori grek i kërkoi SHBA-së ndërhyrjen e rusëve tek...

Publikohet për herë të parë dokumenti tepër sekret i Departamentit amerikan të Shtetit, që hedhin dritë mbi veprimtarinë diplomatike të SHBA-ës në Asamblenë e...

Shqiptarët-Portës së Lartë: Taksa do të paguhet vetëm kur të plotësohen këto kushte!

Nga Aurenc Bebja “La Gazette de France” ka botuar, të dielën e 16 shkurtit 1834, në faqen n°3, shkrimin e “Gazetës së Firences” në lidhje me...

Te fundit