Wednesday, July 24, 2024
Home Dosier Page 2

Dosier

Gjyqi famëkeq i klerikëve/ Prill ’68, kur populli duartrokiste pushkatimet politike

Një ndër gjyqet më famëkëqij të regjimit komunist ishte edhe ai i zhvilluar në Kishën e Motrave Stigmatine, në rrugën Gjuhadol të Shkodrës, në...

U arratis në natë prilli ‘46/Havzi Nela, pse poeti i pushkatuar nga Kukësi e...

Në mesnatën e 26 prillit 1946 u arratis familjarisht në ish-Jugosllavi mësuesi Havzi Nela, të cilin pas disa ditësh e kthyen në Shqipëri bashkë...

1921/ Zgjedhjet e para në Shqipëri, si ndikoi agjentura jugosllave në skenën politike shqiptare

Ky vit shënoi dy përvjetorë të rëndësishëm të zgjedhjeve parlamentare: 100 vjetori i zgjedhjeve të para të prillit 1921, dhe 30 vjetori i zgjedhjeve...

1961/Letra që zemëroi diktatorin, 80 vjeçari Fan Noli nuk qëndronte në favorin e RPSH-së...

Letra e vitit 1961 drejtuar Enver Hoxhës, nga Piro Bita që mbulonte marrëdhëniet me jashtë në Komitetin Qëndror të PPSH-së, zemëron diktatorin kur i...

  Rrëfimi i rrallë/ Gjyqi i Vlorës, 6 dënime me vdekje dhe 107,5 vjet...

Në vitet ’60 regjimi komunist nisi fazën e dytë të dënimit të kulakëve, që vrau dhe burgosi bijtë, siç kishte bërë dikur me baballarët...

I dënuar nga Enver Hoxha/Një histori me Mykerem Janinën dhe vajzën e sulltanit

Mykerem ose Myqerem bej Janina (Stamboll, 1890 - Tiranë, 1989) ka qenë njëri prej specialistëve më të mirë shqiptarë të studimeve osmane, ku spikat...

1953/Të internuarit e fundit në kampet tela me gjemba

 Më 1.10.1953 u urdhërua mbyllja e kampeve tela me gjemba nr.5 në Tiranë (Kamëz, fabrikës së tullave) dhe nr.6 të Tepelenës. Të dhënat kohës...

Dokumenti Sekret i Punëve të Brendshme në Shkodër: Si u hartua lista me 181...

E gjithë familja Traboini kaloi 120 vite burg politik në shtetin dictatorial të Enver Hoxhës. Gazeta “standard”, me të drejta autori, boton historinë e...

Dhjetor 1956/ Rrëfimi i rrallë i Traboinëve: Si u arratis Gaci, djali i guximshëm 15...

E gjithë familja Traboini kaloi 120 vite burg politik në shtetin dictatorial të Enver Hoxhës. Gazeta “standard”, me të drejta autori, boton historinë e...

Intervista në Paris (1946) / Me fotografin e famshëm Gjon Mili do të kuptoni...

“Le Franc-tireur” ka botuar, të premten e 4 tetorit 1946, në faqen n°2, një intervistë të Gjon Milit, fotografit shqiptaro-amerikan me famë botërore, të...

Te fundit