18 C
Tirana, Albania
E dielë, Shtator 23, 2018
Tags Albano Zhapaj

Tag: Albano Zhapaj

Zhgënjimi i maturantit, qeveria e preu në besë

Nga Dr. Albano ZHAPAJ Provimet e Maturës Shtetërore përveç se një proces burokratik i arsimit të mesëm të lartë (shkollat e mesme dhe gjimnazet) është...

Aty ku rrëzohet arsimi, ngrihen diktaturat

Nga Dr. Albano Zhapaj Realiteti që shohim sot në këtë vend,  i cili  gjithmonë e më pak përmendet si i shqiponjave, është fakti se ka...

Kur Bashkia provokon dhe promovon imoralitetin…

Këto ditë po shfaqen akulloreshëtitësit e autorizuar nga Bashkia Tiranë, të cilët dallohen lehtë në rrugët më të populluara të kryeqytetit. Deri këtu spo...

EDUKIMI I FËMIJËVE NË PËRDORIMIN KRITIK TË MEDIAVE, NJË EMERGJENCË SOCIALE

Nga Dr. Albano ZHAPAJ  Sot familjet shqiptare gëzojnë mundësi praktikisht të pakufizuara për informacion, edukim, pasurim kulturor, madje edhe për sa i përket mundësive të...

Pranimet në universitete; çfarë u gabua në 2016 dhe ç`duhet ndryshuar...

Nga Dr. Albano Zhapaj  Arsimi i Lartë është shërbim dhe e mirë publike dhe pranimi i kandidatëve në Institucionet e Arsimit të Lartë, përmes procesit...

“Ungjilli” sipas Rilindjes

Nga Dr. Albano ZHAPAJ   Çudirat, o miq, nuk kanë të sosur në këtë vend. Punë ka, por s`jemi zanatçinj. Reforma bëhen, por njerëzit si shikojnë....

Dhjetë hapat urgjentë që duhet të ndërmarrë Qeveria Teknike për arsimin

Nga Dr. Albano ZHAPAJ Sot më tepër se kurrë, kur publikisht është kuptuar dhe pranuar dështimi i së arshtuquajturës “Rilindje në Arsim” si pjesë e...

Qeveria teknike dhe teknikat e qeverisë rilindase për ta evituar

Nga Dr. Albano Zhapaj Fryma e lirisë tashmë ka pushtuar shpirtrat e të trysnuarve nga pushteti, atyre njëkohë mbështetës së rilindjes dhe të indiferentëve. Në...

Marshimi Epik i banorëve të Zharrzës

Nga Dr. Albano Zhapaj Nuk është udhëtimi Biblik i Moisiut që u nis nga Deti i Kuq për në malin Sinai, duke kaluar nëpër shkretëtirën...

Liria e protestës dhe protesta e lirisë

Nga Dr. Albano Zhapaj  Vala e madhe e zemërimit popullor më në fund plasi, qindra mijëra qytetarë zbarkuan në shesh në 18 Shkurt dhe i...
- Advertisement -

Me te lexuara

HOT NEWS