Thursday, April 29, 2021
Home Histori&Arkiva

Histori&Arkiva

Historia e Kremlinit, fortesa ikonike dhe qendra e pushtetit në Rusi

Kremlin i Moskës (i njohur edhe shkurt si Kremlini), është një nga monumentet që personifikon më së shumti kryeqytetin rus, Moskën. Është një kompleks...

Historia e panjohur e botimit të “Andrra e Pretashit”/ Kujtimet e At Anton Harapit...

Publikohet historia e panjohur se si u bë e mundur botimi i veprës  “Andrra e Pretashit”, e At Anton Harapit, të cilën autori e...

Shtypi francez (1925)/ Koncesionet e naftës në këmbim të njohjes së Shqipërisë, arsyet e...

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 29 Prill 2020   Gjatë muajit shkurt të 1925, shtypi francez i ka dedikuar disa shkrime konfliktit amerikano-shqiptar në lidhje me akordimin...

A ishte vërtet hebre Adolf Hitleri dhe bashkëshortja e tij Eva Braun? Çfarë thonë...

Adolf Hitleri lindi 131 vjet më parë në Branau, një qytezë e vogël austriake në kufi me Gjermaninë. Udhëheqësi nazist, ka mbetur në histori...

“O derr derri, a je duke vdekur?” Rrëfimi tronditës nga kampi i Tepelenës

Kujto.al sjell historinë e përndjekjes së familjes Kadeli, siç e ka treguar Gjoni në librin “Saga e dhimbjes” të autores Fatbardha Saraçi Mulleti, botim...

Deklarata “bombastike”, masakra e Tivarit! “Enveri urdhëroi, ‘vrisni kosovarët’”!

Kjo masakër u projektua dhe u realizua nga shteti komunist jugosllav në marrëveshje dhe bashkëpunim me pushtetin komunist shqiptar. Masakra e Tivarit, apo më gjerë,...

Dokumenti sekret/ ‘K*rvat e Kombinatit’, si u denoncua regjisori i famshëm!

Dokumenti që po publikojmë në këtë kapitull të librit i përket datës 9 shtator të vitit 1973 dhe është një raport-informacion që mban nënshkrimin...

46.790 gratë të internuara…Nga burgu në maternitet, si e solli në jetë fëmijën përmes...

46.790 gratë e burgosura dhe të internuara gjatë regjimit komunist. Sipas statistikave të deritanishme, 5118 prej tyre kanë vdekur në kampet e internimit Janë rreth...

“Mëso sa të duash, kazma të pret”, historia rrënqethëse, mësuesja e parë e internimit

Historia e internimit dhe përndjekjes së Alma Liços, mbesës së Muamer Liços, të diplomuar në Harvard dhe të pushkatuar nga regjimi komunist. Edhe pse...

Islam Spahiu: Fjalët e fundit të vajzës antikomuniste që u pushkatua në Prizren

Marie Shllaku dhe Islam Spahiu Në tensionin mbytës të sallës së gjyqit, është gjithmonë edhe një kategori thuajse e papërfillshme që rri e vëzhgon. Më...

Te fundit