Home Search

aurenc bebja - search results

If you're not happy with the results, please do another search

Koloneli francez: Në kohën e Mbretit Zog Shqipëria s’ishte komuniste, tani…

Nga Aurenc Bebja“Rivarol” ka botuar, me 4 maj 1961, në faqen n°13, shkrimin e një koloneli francez me rastin e ndarjes nga jeta të mbretit Zog.Në...

The United States Daily: Shkëmbimet mes ministrit të parë shqiptar në SHBA Faik Konica...

“The United States Daily” ka botuar, të martën e 12 tetorit 1926, në faqen n°3, shkëmbimet midis ministrit të parë shqiptar në SHBA Faik Konica...

“Si i mori Balzaku dy vota në Akademinë Franceze”– Rrëfimi i Viktor Hugo më...

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 12 Dhjetor 2020 “Les Annales politiques et littéraires” kanë botuar, më 19 gusht 1900, në faqen n°10, dhe me rastin e 50-vjetorit...

Paris-Presse (1955) / Intervista ekskluzive me Mbretin Zog dhe Mbretëreshën Geraldinë në vilën e...

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 11 Nëntor 2020 “Paris-presse” ka botuar, të enjten e 18 gushtit 1955, në faqen n°4, një shkrim në lidhje me intervistën ekskluzive...

Princesha Maxhide Zogu gjatë Luftës II Botërore…

Nga Aurenc Bebja, Francë“Images” ka botuar, me 30 mars 1942, në faqen n°11, një shkrim të shkurtër në lidhje me rolin e princeshë Maxhides, motrës...

La Croix (1904) / Karl Gega, gjeniu dhe magjistari i hekurudhës së Semmering-ut, një...

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 26 Shtator 2020 “La Croix” ka botuar, të premten e 20 majit 1904, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me 50-vjetorin...

NUIT ET JOUR (1945) / Gjon Mili, fotografi që çuditit Hollywood-in…

Nga Aurenc Bebja “Nuit et Jour” ka botuar, me 12 korrik të 1945, në faqen n°8, një shkrim në lidhje me suksesin e Gjon Milit në Hollywood,...

Intervista në Paris (1946) / Me fotografin e famshëm Gjon Mili do të kuptoni...

“Le Franc-tireur” ka botuar, të premten e 4 tetorit 1946, në faqen n°2, një intervistë të Gjon Milit, fotografit shqiptaro-amerikan me famë botërore, të...

“Ai është i çmendur”! Radiocorriere më 1968: Marrëdhënia speciale e regjisorit Lewis Gilbert me...

“Radiocorriere” ka botuar, më 17 gusht të 1968, në faqet n°34-35, një shkrim të gazetarit Gianni di Giovanni në lidhje me marrëdhënien speciale të...

Fotografitë ekskluzive të shpalljes mbret të Ahmet Zogut në gazetën “Excelsior” (1928)

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 1 Shtator 2019“Excelsior” ka botuar, të enjten e 6 shtatorit dhe të premten e 7 shtatorit 1928, në faqet n°6, fotografitë e ceremonisë së...

Te fundit