Helikopteri i presidentit iranian rrëzohet gjatë uljes emergjente, asnjë shenjë nga Ebrahim Raisi!

0
90

Një helikopter që transportonte presidentin Ebrahim Raisi është dashur të bëjë një “ulje emergjente” pasi ka pasur vështirësi fluturimi për shkak të kushteve të motit, por dyshohet se është rrëzuar.

Sipas mediave lokale, Raisi po shkonte për në qytetin e Tabrizit, në veriperëndim të Iranit, pasi u kthye nga kufiri me Azerbajxhanin, ku hapi digat Qiz Qalasi dhe Khodaafarin. Helikopteri ishte një nga tre që udhëtonin në një kolonë.

Ministri i Brendshëm i Iranit thotë se ekipet e shpëtimit janë ende duke u munduar për të arritur në vend, por përpjekjet e tyre po pengohen nga kushtet e këqija të motit.

Kush është Ebrahim Raisi, presidenti i Iranit?

Raisi ka qenë president i Republikës Islamike që nga qershori 2021, duke pasuar të moderuarin Hassan Rouhani.

Ai mori frenat e një vendi në kontrollin e një krize të thellë sociale dhe një ekonomie të tensionuar nga sanksionet e SHBA kundër Teheranit për programin e tij të kontestuar bërthamor.

Irani pa një valë protestash masive të shkaktuara nga vdekja në paraburgim e Mahsa Amini në shtator 2022. Në mars 2023, rivalët rajonalë Irani dhe Arabia Saudite nënshkruan një marrëveshje të papritur që rivendosi marrëdhëniet diplomatike.

Lufta e Izraelit ndaj Gazës ka bërë që tensionet rajonale të rriten sërish dhe një sërë përshkallëzimesh çuan në atë që Teherani të lëshonte qindra raketa dhe raketa drejtpërdrejt në Izrael nga Irani në prill 2024.

Raiasi, i lindur në vitin 1960 në qytetin e shenjtë të Mashhadit të Iranit verilindor, u ngrit herët në poste të larta. Në moshën vetëm 20 vjeç, në vazhdën e revolucionit islamik të vitit 1979 që rrëzoi monarkinë e mbështetur nga SHBA, ai u emërua prokuror i përgjithshëm i Karaj pranë Teheranit.

Ai shërbeu si prokuror i përgjithshëm i Teheranit nga viti 1989 deri në 1994, zëvendës shef i Autoritetit Gjyqësor për një dekadë nga viti 2004, dhe më pas prokuror i përgjithshëm kombëtar në 2014.

Web Agency, Digital Agency, Web Development Agency

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here