Kthjellime dhe vranësira, ja si parashikohet moti për sot

0
120

Vendi ynë ditën e nesërme parashikohet të ndikohet nga kushte atmosferike relativisht të qëndrueshme. Moti parashikohet kryesisht i kthjellët në pjesën më të madhe të vendit. Vranësirat do të bëhen prezente nga orët e mesditës në pjesën më të madhe të territorit. Ato pritet të pasohen me reshje të dobta shiu kryesisht në relievet malore.

Era do të fryjë me drejtim jugperëndim – juglindje me shpejtësi mesatare 7m/sek. Përgjatë vijës bregdetare e lugina era fiton shpejtësi 10-12m/sek, duke bërë që valëzimi në detet Adriatik dhe Jon të jetë i ulët i forcës 1-2 ballë. Temperaturat parashikohen:

  • në zonat malore 10 deri 25°C
  • në zonat e ulëta 12 deri 27°C
  • në zonat bregdetare 15 deri 26°C.

 

Web Agency, Digital Agency, Web Development Agency

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here