Rama hoqi dorë nga “Ballkanit i Hapur”, ambasadori gjerman: Procesi i Berlinit kryesor për Rajonin

0
118

Ambasadori gjerman Peter Zingraf  ka komentuar sëfundmi zhvillimet e fundit në Ballkan. Ai është pyetur për fundin e Ballkanit të Hapur nga kryeministri Edi Rama dhe se si do të ndikojë kjo dorëheqje në samitin e Procesit të Berlinit.

Pyetja : Heqja dorë nga kryeministri Rama nga projekti për Ballkanin e Hapur, a do ti japë më tepër progres procesit të Berlinit?

Zingraf : Është kënaqësi të konstatoj që qeveria shqiptare është duke u përqëndruar dhe angazhuar për përgatitjen e takimit të ministrave dhe procesit të Berlinit që do të mbahet këtë vit. Por pronësia e këtij procesi që synon ta marrë përsipër për këtë vit Shqipëria, apo rajoni në tërësi, mendoj që është diçka vërtet e rendësishme dhe është shprehje e iniciativës që ka marrë kryeministri për tu takuar me homologët e vet në rajon. Të gjitha përqëndrimet e përpjekjeve këtë vit janë të duhurat.

Web Agency, Digital Agency, Web Development Agency

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here