KFOR-i kërkon çtensionimin e situatës në veri të Kosovës: Palët të përmbahen nga veprimet provokuese

0
148

KFOR sërish ka reaguar për gjendjen aktuale në veri të Kosovës.

Në një njoftim për media, KFOR-i thotë se vazhdon të mbështesë dialogun e lehtësuar nga BE-ja si mjeti i vetëm për të arritur një stabilitet të pakthyeshëm dhe të qëndrueshëm dhe për të zbutur tensionet në veri të Kosovës.

“Komandanti gjeneralmajor Angelo Michele Ristuccia, mbetet në kontakt dhe koordinim të ngushtë me të gjithë aktorët vendorë dhe ndërkombëtarë, përfshirë përfaqësuesit e institucioneve në Kosovë, UNMIK-un, OSBE-në, EULEX-in dhe Shefin e Mbrojtjes së Serbisë”, sipas KFOR-it.

KFOR-i thekson se mirëpret të gjitha përpjekjet shumëkombëshe të ndërmarra për të rikthyer të dyja palët në tryezën e negociatave dhe fton të gjitha palët që të bashkohen drejt de-përshkallëzimit dhe të përmbahen nga veprimet provokuese që janë kundër interesave të Kosovës.

“Misioni i KFOR-it i udhëhequr nga NATO mbetet vigjilent dhe plotësisht i aftë për të përmbushur mandatin e tij për të siguruar një mjedis të sigurt dhe të sigurt dhe lirinë e lëvizjes për të gjitha komunitetet në Kosovë, sipas Rezolutës 1244 të vitit 1999”, sipas njoftimit./TCH

Web Agency, Digital Agency, Web Development Agency

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here