“Pronarët e hoteleve i kishin borxhe”, mediat greke zbardhin detaje nga zhdukja e biznesmenit shqiptar në Rodos

0
162

Dzani Topali, një 46-vjeçar shqiptar, babai i tre fëmijëve është zhdukur në ishullin e Rodosit që prej mbrëmjes të së dielës. Mediat greke shkruajnë se ai është një biznesmen i njohur në fushën e ndërtimit dhe zhdukja e tij po kthehet në një ‘thriller’ të vërtetë.

Sipas “Dimokratiki tis Rhodes”, punonjësit e policisë që po kryejnë një hetim të plotë, gjetën makinën e tij “Honda CRV4×4” me xhamat e hapur dhe pa çelësa në Kalythies në një pikë mermerësh pranë zonës.

Një dëshmitar ka parë makinën në vendngjarje që prej mëngjesit të së hënës, ndërsa nga hetimet në kompaninë e celularëve u zbulua se celulari i tij ka pushuar së funksionuari në mbrëmjen e së dielës.

Ndërsa zhdukja e kontraktorit 46-vjeçar dhe baba i tre fëmijëve u raportua mbrëmjen e së dielës, një kamerier në një restorant në Falirak ka dëshmuar se 46-vjeçari ka ngrënë së bashku me dy bashkatdhetarët e tij dhe një 10- djali vjeçar të hënën pasdite.

Përveç kësaj, ka një deklaratë nga një ushtar që thotë se Topali ka qëndruar në zonë në të njëjtën ditë dhe orë.

Gazeta “Dimokratiki i Rodos” shkruan se duke qenë se për shkak të punës së tij kishte llogari të hapura dhe po përpiqej të mblidhte detyrimet , është për t’u habitur që ai nuk iu përgjigj një takimi që kishte të hënën në mëngjes me një hotelier , i cilit do t’i paguante 30.000 euro 46-vjeçarit për punën që kishte bërë.

Hotelieri e kërkoi dhe kontaktoi me njerëz të njohur të Topalit, por askush nuk e di se ku ndodhet 46-vjeçari. Nga kontrolli i kamerave u zbulua se ai ishte nisur drejt zonës, ku do të zhvillohej takimi.

Një natë më parë ai dyshohet se ka pasur një takim me një tjetër hotelier me të cilin kanë rënë dakord për shlyerjen e borxheve nga një projekt tjetër, i cili ka njoftuar autoritetet se takimi i tyre ishte anuluar.

Zhdukja e tij ka shkaktuar shqetësim te familjarët dhe miqtë. Bashkëshortja dhe vëllai i tij, të shoqëruar nga avokati i tyre, njoftuan Prokurorin Publik, drejtorin e Drejtorisë së Parë të Policisë Dodekanez dhe efektivët e Nëndrejtorit të Sigurisë Rodos dhe AT Archangelos.

Kujtojmë se 46-vjeçari kishte qenë aty pasditen e së dielës me një grup shokësh dhe ishte larguar në mbrëmjen e së njëjtës ditë për të takuar hotelierin. Nga kontrolli i kamerave u zbulua se ai ishte nisur drejt zonës. Të gjitha portat e daljes nga ishulli u kontrolluan (Kolonas dhe porti Akadia dhe nisjet nga aeroporti) por pa asnjë rezultat…

Web Agency, Digital Agency, Web Development Agency

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here