OBSH siguron një miliard doza të vaksinave anti-Covid për vendet e varfra dhe të mesme

0
2

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka bërë të ditur se afro një miliard doza të vaksinave kundër COVID-19, janë siguruar për vendet më të varfra dhe ato të mesme në kuadër të programit të COVAX.

Kreu i OBSH-së, Tedros Gebreyesus gjatë një konference për media në Gjenevë, ka thënë se në programin e COVAX marrin pjesë 189 vende.

“COVAX paraqet iniciativën globale të OBSH-së për shpërndarje të njëtrajtshme të vaksinave të ardhshme kundër coronavirusit, si për të pasurit ashtu edhe për vendet e varfra”- ka shtuar Gebreyesus.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here