Haradinaj ‘plas’ deklaratën: “Minishengeni ballkanik” teori e Vuçiç-Rama-Thaçi dhe hëngri kokën e Thaçit

0
5

Ramush Haradinaj, ish-kryeministri Kosovës, i ftuar ne Syri Tv tha se “pa një energji të tillë të dy kryeqyteteve të Uashingtonit dhe Berlinit nuk mund të lëvizin përpara disa procese në Ballkan, siç është edhe njohja e Kosovës.’

Haradinaj u pyet edhe nëse besonte ende se kishte një projekt të Minishengenit Ballkanik.
‘Ka pasur iniciativë nga rajoni. Kjo kërkesë ka ardhur nga Beogradi zyrtar, por që kanë shprehur mirëkuptim edhe Rama me Thaçin.
‘Edhe sot po të duan ta fshehin nuk e fshehin dot. Kjo është kundërshtuar edhe nga Uashingoni edhe për shkak të problemeve të brendshme. Por kishte edhe kundërshtimin e Berlinit. Londrës por edhe Parisit”- përfundoi ish-kryeministri Kosovar.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here