Rritja e të prekurëve me Covid-19. Ja kush është zona që do të izolohet totalisht në Gjermani

0
7

Në Gjermani rritja e rastëve  të reja me Covid-19 po kthehet në problem serioz, dhe autotritete kanë marrë masat për të mos lejuar një rimbyllje totale.

Zona e alpeve po kthehet në një ndër zonat më problematike për përhapjen e virusit, prandaj qeveria lokakle mori vendimin që 105 mijë banorët e Berchtesgadene  duhet të karantinohen për 14 ditë, për të shmangjen e infektimeve të reja.

Në kushtet kur në Berchtesgadener shkalla e infeksionit lokal arriti në 273 banorë në 100.000 u vendos karantina 14 ditore.

Shumë vende në Europë si   Itali, Greqi, Angli, Spanjë,po marrin në konsideratë  rimbylljen sepse rastet e reja po rriten frikshëm.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here